''Güneşin gücü''

 Güneşin gücü
05 Nisan 2010 Pazartesi, 08:46 Güneş enerjisi ile çalışan en büyük "katamaran"... Hedefi, güneşin gücünü tüm dünyaya göstermek...

Türanor adlı katamaran güneş enerjisi ile çalışıyor. 85 tonluk katamaran güneş enerjisi ile çalışması gelecek için de bir umut ışığı doğurdu.

Türanor, güneş enerjisi ile çalışan en büyük katamaran. Türanor'un sahibi Immo Ströher, gemi suya indirilirken gözyaşları içinde şunları söyledi: "Bu katamaranı yapmayı başardık. Son derece güvenli ve yüzebiliyor..."

Türanor'un mimarlarının hedefi tüm dünyaya "güneş enerjisi" ile nelerin yapılabileceğini göstermekti. Katamaran adını "Yüzüklerin efendisi" adlı eserden alıyor... Anlamı ise "güneşin gücü"... Katamaran gelecek sene "güneşin gücü"nü tüm dünyaya gösterebilmek için bir dünya turu yapacak.

Katamaranın üst bölümünde yaklaşık 600 metrekarelik bir fotovoltaik panel var. PlanetSolar ekibinin üyelerinden Dany Faigaux, "bugüne kadar bir geminin hareket etmesi için dalgalara, rüzgara ve deniz akımlarına ihtiyaç vardı. Bugün itibaren bunlara bir yenisi daha eklendi. Güneş..."

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük