Haiti Cehenneme Dönüştü

Haiti Cehenneme Dönüştü
15 Ocak 2010 Cuma, 01:48 Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'i dün vuran 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 100 binlerle ifade ediliyor. Türkiye'nin Haiti'de meydana gelen deprem felaketi nedeniyle bölgeye, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait uçakla insani yardım malzemesi göndereceği bildirildi.

Haiti Başbakanı Jean Max Bellerive, ülkesini vuran şiddetli depremin 100 binden fazla insanın ölümüne yol açmasından endişe ettiğini açıkladı.

Depremde ölenlerin sayısını kesin olarak tahmin etmenin zor olduğunu söyleyen Bellerive, ''Ölenlerin sayısının 100 binin üzerinde olduğunu düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

Senatör Youri Latortue de, 7 büyüklüğündeki depremin 500 bin kişiyi dahi öldürmüş olabileceğini söyledi. Öte yandan, depremde ülkenin en büyük cezaevinin de çöktüğü ve birçok mahkumun kaçtığı bildirildi. Merkez üssü başkent Port-Au-Prince'in 15 kilometre güneybatısı olan ve yerin 8 kilometre altında meydana gelen ve bir dakikadan fazla sürdüğü belirtilen 7 şiddetindeki deprem güvenlik kameraları tarafından da kaydedildi.

Deprem sonrası 32 güçlü artçı sarsıntı yaşanırken, başkentte çok sayıda bina
yıkıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek bir çok yapı yerle bir oldu. Elektrik ve iletişim hatları kesildiği için bölgeden sağlıklı haber alınamıyor. Dünyanın batı yarısının en fakir ülkesi olan Haiti'ye depremin ardından uluslararası camiadan acil yardım yağmaya başladı.

TÜRKİYE YARDIM GÖNDERECEK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Haiti'de 12 Ocak tarihinde 7.2 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin olarak, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) ile görüşen BM Cenevre Ofisi'ndeki Daimi temsilcinin Türkiye'nin Haiti'ye yardıma hazır olduğunu bildirdiği belirtildi. Açıklamada, 13 Ocak 2010 tarihinde akşam saatleri itibariyle Haiti Hükümeti'nce Port-au Prince Havaalanı'nın Uluslararası yardımlar için uçuş trafiğine açılacağı haberinin alınmasının ardından
Başbakanlık tarafından Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay Genel Başkanlığı arasında sağlanan koordinasyon sonucunda Genelkurmay Başkanlığı'na ait uçakla Sağlık Bakanlığı'ndan temin edilen, bir mobil hastane, 2 adet sağlık tarama aracı, 20 kişilik sağlık ekibi ve 10 ton ilaç ile tıbbi malzeme, Kızılay Genel Başkanlığı'ndan temin edilen 20 ton ağırlığında çadır, battaniye, gıda ve mutfak seti Haiti'ye gönderileceği bildirildi.

TÜRKER BEKTAŞ-ANKARA

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük