Haziran ayında da İstanbulluların en önemli gündemi ekonomik sorunlar oldu

Haziran ayında da İstanbulluların en önemli gündemi ekonomik sorunlar oldu
25 Temmuz 2023 Salı, 09:09 İstanbul Planlama Ajansı tarafından aylık olarak gerçekleştirilen İstanbul Barometresi araştırmasının Haziran 2023 raporu yayımlandı. Rapora göre, haziranda İstanbulluların evdeki gündemi ekonomik sorunlar oldu.

İstanbulluların şehrin en büyük üç sorunu sorusuna cevabı ise sığınmacı ve mülteciler, trafik ve ekonomik sorunlar olarak kayda geçti.

Yüzde 57,2'sinin en önemli gündemi ekonomik sorunlar


Raporda, katılımcıların yüzde 57,2'si evde en çok konuşulan konunun ekonomik sorunlar olduğunu belirtti. Bir önceki ay ile kıyaslandığında mayısta katılımcıların yüzde 34,5'i ev içerisinde en çok ekonomik sorunların konuşulduğunu belirtirken, haziranda bu oran yüzde 57,2'ye yükseldi.

Katılımcıların yüzde 69'u Kurban Bayramı'nı İstanbul'da geçirdiğini belirtirken, yüzde 16,7'si memleketine gittiğini, yüzde 13,2'si ise tatil beldesine gittiğini kaydetti.

İstanbulların yarısı, kredi kartı borcunu ödeyebiliyor

Raporda, katılımcılardan kredi kartı kullananların yüzde 45,6'sı aylık kredi kartı borcunun tamamını, yüzde 33,9'u ise borcun asgari tutarını ödeyebildiğini belirtti. Yüzde 6,6'sı asgari tutar ile borcun tamamı arasında bir miktarda, yüzde 4,7'si asgariden az miktarda ödeme yapabildiğini, yüzde 9,2'si ise kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini ifade etti.

Mayıs'ta katılımcıların yüzde 32,2'si bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 7,4'ü aslında pek geçinemediğini, yüzde 41,9'u kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 18,5'i ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti.

Katılımcılara hazirandaki duygu halleri soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama stres seviyesi 7,2, kaygı seviyesi 6,7 olarak ölçüldü. İstanbulluların hazirandaki yaşam memnuniyeti 4,5, mutluluk seviyesi 4,7 olarak ölçüldü.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük