İran yeni uçak alacak

İran yeni uçak alacak
26 Ocak 2010 Salı, 16:58 İran'da uçak kazalarına karşı önleyici tedbir olarak ucuz ve eski model uçakların alımının yasaklanacağı bildirildi.

-TAHRAN-

İran'da uçak kazalarına karşı önleyici tedbir olarak ucuz ve eski model uçakların alımının yasaklanacağı bildirildi. Basında yer alan haberlere göre, Ulaştırma Bakanlığı, havayolları şirketlerinden ucuz ve eski model uçakları satın almamasını talep edecek.

Şirketlerin şimdilik 1995'ten sonra üretilen uçakları satın alabildiği, ancak yeni kararla bu tarihin 2000'e çekileceği belirtildi. İran'ın halihazırda 193 yolcu uçağına sahip olduğu, yarıya yakının son 5 yılda satın alındığı kaydedildi.

Sivil havacılık alanında ABD ve Batılı ülkelerin ambargo uyguladığı İran, uçak filosunu yenileyemiyor. ABD'nin 1995'ten beri yürürlükte olan ambargosu, İran'a sivil ve askeri savaş uçağı satışı ile bunlara ait yedek parçaların teminini yasaklıyor.

İran'ın uçak filosunun bakım ve onarımının yabancı firmalarca yapılmasının yasaklanması da ambargo kapsamında yer alıyor. Ülkedeki sivil uçak filosunun önemli bir kısmını yerli üretim İran-140 uçakları, Rus yapımı Tupolev uçakları ve yaklaşık 30 yıl öncesine ait Boeing modeli uçaklar oluşturuyor.

İran, bu alandaki açığı kapatmak için yabancı şirketlere ait uçakları kiralama yoluna da gidiyor. İran'da en son dün ''Tupolev-154'' modeli yolcu uçağı Meşhed havaalanına inişte pistten çıkmış, uçağın alev alması sonucu 46 kişi yaralanmıştı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük