İranlılar 13 günlük nevruz tatilinde Türkiye'ye akın etti

İranlılar 13 günlük nevruz tatilinde Türkiye ye akın etti
24 Mart 2016 Perşembe, 11:39 İran'daki 13 günlük nevruz tatilini Türkiye'de değerlendirmek isteyen çok sayıda turistin Van'a akın etmesi, ekonomik durgunluk yaşayan esnafın yüzünü güldürdü.

- VAN -

Nevruz tatilini fırsat bilen çok sayıda İranlı, ülkeleriyle en uzun sınıra sahip Van'a akın etti.

Van'ın Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan, nevruz tatili boyunca günlük yaklaşık 2 bin 700 İranlının geçiş işlemi yapıldı. Yoğunluk nedeniyle sınır kapısında gişe sayısı 2'den 6'ya çıkarıldı.

Caddeler Tahran'ı andırıyor

Van'daki alışveriş festivaline denk gelen nevruz tatili, Farsça duyurularla ürünlerini tanıtan esnafın da yüzünü güldürdü. Kentin en işlek caddelerinde İranlı turistlerin dikkatini çekmek için asılan afişler ve yaşanan yoğunluk, "Van, Tahran'ı andırıyor" yorumuna neden oldu.

İranlı Sahar Nikookar, alışveriş yapmayı çok sevdiğini ifade ederek, "Burada eğlence ve alışveriş mekanlarında çok güzel zaman geçiriyoruz" dedi.

Majgan ve Amir Moseferi çifti de insanların çok sıcakkanlı olduğunu, yeni açılan alışveriş merkezleriyle kentin cazip hale geldiğini söyledi.
Otellerde doluluk yüzde 90'a çıktı

Turistlerin konaklama için Van'ı tercih etmesi, otellerdeki doluluk oranını da artırdı. Bir süre öncesine kadar yüzde 10 kapasiteyle çalışan otellerde doluluk oranı yüzde 90'a yükseldi.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük