İslam düşmanı lider yargı önünde

İslam düşmanı lider yargı önünde
20 Ocak 2010 Çarsamba, 17:46 Hollanda'da İslam karşıtı söylemleri ile tanınan ırkçı politikacı Geert Wilders'in yargılanması bugün başladı.

-AMSTERDAM -

Hollanda'da İslam ve yabancı karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in, toplum içinde düşmanlık duygularına yol açmak ve bir toplum kesimine hakaretlerde bulunmak suçundan yargılanması bugün başladı.

Wilders, ilk celseye katılmadı.

Wilders'in, Amsterdam'daki mahkemenin hakkında soruşturma başlatılması yönünde verdiği karara karşı, "ülkenin fikir özgürlüğü yasasına" dayanarak üst mahkemeye yaptığı itiraz reddedilmişti.

Wilders, büyük üzüntü duyduğunu ifade ettiği kararın "siyasi kaygılarla" verildiğini öne sürdü ve internet sitesinde, "düşünce ve ifade özgürlüğüne tehdit oluşturan durumun, sonunda kendisinin beraatıyla sonuçlanacağından emin olduğunu" belirtti.

Wilders hakkında, yönetimini yaptığı İslam karşıtı "Fitne" filmi başta olmak üzere, Müslümanlar ve Kur'an-ı Kerim hakkındaki açıklamaları dolayısıyla geçen yıllarda çok sayıda suç duyurusunda bulunuldu.

Wilders, "İslam'ı Nazizm'e benzetmiş ve İslam dininin faşizmle özdeş olduğunu ve Hitler'in "Mein Kampf: Kavgam" kitabının Kur'an-ı Kerim'i andırdığını öne sürüyordu.

Mahkemede bugünkü ilk duruşma, sadece davalı ve davacı tarafların tanıklarını mahkemeye sunması ve celsenin ileri tarihe alınması üzerine yapıldı.

ntvmsnbc

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük