Seçim Sonuçları 2023

Kargolarınızı robotlar teslim edecek

Kargolarınızı robotlar teslim edecek
17 Nisan 2016 Pazar, 01:07 Lojistik firmalarının karşılaştıkları zorlukları aşmak için geliyorlar. Robotlar artık kargoların teslim noktasına kadar görev alacak şekilde hazırlanıyor.

Bundan birkaç yıl sonra sokaklarda her geçen gün daha fazla robot görebiliriz. Kentlerin ortasında bir yandan trafik sorunuyla uğraşırken, diğer yandan da çevreye saygı göstermek gerekiyor.Starship adlı firma aradığı çözüm umudunu robot teknolojilerinde buldu:

"Yaklaşık iki yıl önce kurucu ortağım Janus Friis ile fark ettik ki kargo teslim işini mevcut teknolojiyi kullanarak otomatikleştirmek mümkün."

Robot sürekli internet bağlantısıyla bir operatör tarafından kontrol edilecek. Robotta ayrıca hoparlör ve mikrofon sistemi olacak, böylece muhataplarla iletişim kurulabilecek.

Skype'nin kurucularından olan Estonyalı yazılımcı Ahti Heinla kargo tesliminde kullanılacak robotun teknik özellikleri hakkında bilgi veriyor:

"Bu bir dizi sensör ve teknolojik alt yapıdan oluşuyor. GPS ve 9 adet kamerası var. Kameralardan bazılarını bu noktalarda görebilirsiniz. Elbette jiroskop ve başka iç sensör donanımı da var. Daha çok mobil telefon teknolojisi üzerine kurulu, çünkü mobil telefonlarda ihtiyaç duyduğumuz tüm alt yapı zaten var."

Henüz isim verilmeyen bu robotları önümüzdeki aylarda İngiltere'de birçok şehrin sokaklarında görebileceğiz. Ancak teslimatta robotların rol alması kargo fiyatlarını düşürmeyecek.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük