Seçim Sonuçları 2023

Katar'la da vizeler kaldırılacak

Katar la da vizeler kaldırılacak
14 Şubat 2010 Pazar, 22:39 Başbakan Erdoğan, "Bize en az Suriye kadar Ürdün, Lübnan kadar yakın olan Katar'la da benzer şeklide yeni bir dönemin kapılarını aralamak istiyoruz" dedi.

TÜRKER BEKTAŞ-DOHA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar'la da vize işlemlerinin yakın bir zamanda kaldırılacağını belirterek, "Resmi vizeleri inşallah Katar'la kaldırıyoruz. Bize en az Suriye kadar Ürdün, Lübnan kadar yakın olan Katar'la da benzer şeklide yeni bir dönemin kapılarını aralamak istiyoruz. Türkiye'nin kapıları, Katar'lı yatırımcılara, turistlere, iş adamlarına ardına kadar açık olacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Four Seasons Otel'de yapılan Türk-Katar İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, bu coğrafyadaki her türlü gelişmeyi çok yakından izlediklerini, bölgedeki tüm ülke vatandaşlarını kardeşleri olarak gördüklerini söyledi. Erdoğan, "Kardeşlerimizin başarısı karşısında milletçe seviniyor, hüzünleri karşısında milletçe biz de hüzünleniyoruz. Biz aramızdaki mesafeye ve farklı dillere rağmen tarih boyunca bir ve beraber yaşamış, özellikle o ruh kökünden gelen, gönül diliyle lisan-ı kalp ile konuşan, birbirini çok iyi anlayan milletiz. Katar ile Türkiye aslında birbirinden çok uzak kaldılar. İşbirliği içinde aramızdaki uzaklığı artık geçmişte bırakmak istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin küresel krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Erdoğan, şu anda da krizden çıkışa yönelik güçlü emarelerin görüldüğünü ifade etti. Dünyanın en güçlü bankaları kriz karşısında başarısız bir sınav verirken, birçok ülkede milyarlarca dolarlık kurtarma paketleri hayata geçirilirken, Türk bankalarının tek kuruş kamu payını almadan krizden karla çıkma başarası gösterdiğini belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin krizden sonra kredi notu ilk kez artırılan tek ülke olduğuna işaret etti.

Erdoğan, "2009 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomimizdeki daralma artık durmuştur. 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye ekonomisinin dünyada en hızlı büyüyecek ekonomiler arasında yer alacağı uluslararası kuruluşlar tarafından teyit ediliyor. Bunların yanında iç tüketimde, sanayi üretiminde ve ihracatta olumlu sinyaller almaya başladık" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, hedeflerinin 2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına koymak olduğunu belirtti. Erdoğan, 2002 yılında
iktidara geldiklerinde Katar-Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 24 milyon dolar olduğunu, 2008 yılı sonu itibariyle bu rakamın 1.2 milyar dolara çıktığını söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlar sayesinde uluslararası yatırımlar açısından dünyanın en cazip ülkeleri arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu yıl dünyadaki birçok ülke turizmde geri giderken, özellikle turizmde sürekli olarak övünen veya övülen ülkeler hep geri giderken, Türkiye 2008'de 26 milyon, 2009'da 27 milyon turist çekti. Bundan sonraki süreçte Türkiye daha da turist çekmeye devam edecektir. Katar'lı girişimcilerin Türkiye'de turizme yönelik yatırımlarını da görüyoruz. İnşallah bunların hayata geçmesiyle yatak kapasitemiz, İstanbul'da olsun, farklı yerlerde olsun daha da artacaktır."

"KATAR'DA TÜRK TELEVİZYON DİZİLERİ İZLENME REKORLARI KIRIYOR"

Başbakan Erdoğan, "2006-2008 döneminde, ortalama yıllık 20 milyar dolar doğrudan yatırım çekmeyi başardık. Türkiye'ye son 4 yılda 70 milyar doları aşan doğrudan uluslararası yatırım girişi oldu. 72.5 milyon nüfusu, dinamik ve açık ekonomisi, iç pazarı, rekabetçi endüstrisi ve iyi yetişmiş iş gücüyle Türkiye uluslararası firmalar için sayısız fırsatlar sunuyor" dedi. Katar'da izlenen Türk dizilerine de değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Katar'da izlenme rekorları kırdığını bildiğim Türk televizyon dizilerinin de etkisiyle Katar'lı kardeşlerimizin Türkiye'ye olan ilgilerinin daha da arttığını memnuniyetle görüyorum. Ancak ekrandan izlemek yetmiyor. Katar'lı kardeşlerimizi başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin 81 vilayetinde ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı da ifade etmek istiyorum."
Her iki ülkenin de zor bir coğrafyada bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Savaşların çatışmaların belirsizliğin hüküm sürdüğü bir bölgede ülkelerimizde istikrar ve huzuru temin etmek gibi gerçekten zor bir görevi başarıyla yürütüyoruz. Böyle zor bir coğrafyada işbirliği ve dayanışma, dünyanın hemen hemen her bölgesinden daha fazla önem arz ediyor. Türkiye ve Katar'ın her alanda işbirliğini daha da daha ileri boyutlara taşıyarak, hem kendi halklarına hem de bölgeye çok büyük katkılar sağlayabileceğine inanıyorum. Başta da belirttiğim gibi geçmişin ihmallerini bir kenara bırakmak ve geleceğe odaklanmak zorundayız."

Başbakan Erdoğan, son birkaç ay içerisinde Suriye, Lübnan, Libya, Arnavutluk, Tacikistan ve Ürdün ile vizeleri kaldırdıklarını anımsatarak, ''Şimdi resmi vizeleri inşallah Katar'la kaldırıyoruz. Bize en az Suriye kadar Ürdün, Lübnan kadar yakın olan Katar'la da benzer şekilde yeni bir dönemin kapılarını aralamak istiyoruz. Türkiye'nin kapıları, Katar'lı yatırımcılara, turistlere, iş adamlarına ardına kadar açık olacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın" dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Katar Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Abdullah Hamad Al Attiyah, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bütün Arap aleminin en sevilen liderlerinin başında geldiğini belirterek, "Siz yüksek sesimiz oldunuz, Müslümanlar'ın sesini dile getirdiniz" dedi.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük