Seçim Sonuçları 2023

Kudret havuzu şifa dağıtıyor

Kudret havuzu şifa dağıtıyor
30 Ağustos 2015 Pazar, 10:10 Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu'nda bulunan ve cilt rahatsızlıklarıyla romatizmal hastalıklara iyi geldiği belirtilen Kudret Havuzu ziyaretçi akınına uğruyor.

- MALATYA / AYHAN İŞCEN -

Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu'nda bulunan ve cilt rahatsızlıklarıyla romatizmal hastalıklara iyi geldiği belirtilen Kudret Havuzu ziyaretçi akınına uğruyor.

Tohma Çayı'ndaki kanyonda ilginç yapısıyla konuklarına sıcak havalarda serinlik sunan Kudret Havuzu, Hulusi Efendi Vakfı tarafından yenilenerek 80, 120 ve 150 santimetre derinliğinde birbirine bağlı 3 havuzuyla hizmet veriyor.

Havuz, dakikada 11 ton suyun kaynadığı kaya membalı yapısıyla özellikle yerli turistlerin gözdesi oldu. Vatandaşlar, ışıklandırması da gerçekleştirilen havuza gece saatlerinde de girebiliyor.Kudret Havuzu Sorumlusu Yücel Tazel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal bir kanyon içerisinde bulunan Kudret Havuzu'nun suyunun yaz ve kış aylarında değişmeyen sıcaklığa sahip olduğunu söyledi. Doğal mağaradan dakikada 15 litre olarak çıkan suyla havuzun dolduğunu anlatan Tazel, bu sayede devirdaim yaptığı için havuzun sürekli temiz olduğunu ifade etti. Tazel, böylece havuzda herhangi bir kimyasal kullanılarak ilaçlama yapılmadığını söyledi.

Havuz suyunun Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığınca analiz edildiğini aktaran Tazel, analiz sonucuna göre buradaki suyun çağın hastalıklarından stres, romatizmal eklem ağrıları ve cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere bazı hastalıklara iyi geldiğinin belirlendiğini ifade etti.

Eskiden beri yöre insanları başta olmak üzere vatandaşların havuza büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Tazel, ilçeye gelen yabancı turistlerin de Kudret Havuzu'na girdiklerini kaydetti.

"Türkiye'de belki de dünyada böylesi bir yer yoktur"

Yöre halkından Bekir Develi, Hulusi Efendi Vakfı'nın çalışmalarıyla yenilenen havuza sadece yöre halkının değil, civar illerden vatandaşların da rağbet gösterdiğini belirtti.

Havuzun dünyada bir eşi olmadığına inandığını kaydeden Develi, "Türkiye'de belki de dünyada böylesi bir yer yoktur. Bu havuzun eski halinde yüzmeyi öğrendik. Şimdi çok daha güzel oldu. Yüzme meraklılarını Darende'ye bekliyoruz" dedi.

Kahramanmaraş'tan gelen Mustafa Böke de Kudret Havuzu'nun ününü duyarak Darende'ye geldiklerini belirtti. Suyun doğal kaynak sayesinde sürekli yenilendiği için Kudret Havuzu'nun çok temiz olduğunu anlatan Böke, herkesin burayı görmesini tavsiye etti.

Derisi sürekli kuruduğu ve döküldüğü için ailesinin şifa amacıyla kendisini istanbul'dan Darende'ye getirdiğini anlatan Hasan Akgül de 10-15 gündür düzenli olarak girdiği Kudret Havuzu'nda şifa bulduğunu ifade etti.

Havuza girdikten sonra hastalığın azaldığının gözle görüldüğünü anlatan Akgül, tamamen şifa bulabilmek için bir süre daha burada kalacaklarını aktardı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük