Seçim Sonuçları 2023

Levent Kırca'ya RTÜK'ten Uyarı!

Levent Kırca ya RTÜK ten Uyarı
15 Ocak 2010 Cuma, 12:26 Levent Kırca hakim rolündeki skecinde bütün sanıkları serbest bırakıp, ‘’Binlerce insanı katledenler zafer kazanmış gibi karşılanıyorsa, bunlar da suçsuzdur’’ dedi ve RTÜK’ten uyarı aldı.

RTÜK, ünlü sanatçı Levent Kırca'ya ''Mizah Cezası'' verdi. RTÜK, Fox TV'de 14 Kasım 2009 günü yayınlanan ''Olacak O Kadar'' adlı programda yer alan ''Öpüşün Barışın, Pop Star ve Evlilik Kararı'' adlı skeçleri, yayın ilkelerine ters buldu ve kanala uyarı cezası verdi.

RTÜK'ün ceza uyguladığı ''Öpüşün Barışın'' adlı skeçte hakim rolündeki Levent Kırca, silahlı saldırı ve tecavüz gibi suçlardan yargılananlara ceza vermiyor ve mağdur ile sanıkları ''Bunlar ufak şeyler, hadi bakayım, öpüşün barışın'' diyerek serbest bırakıyor. Hakimi canlandıran Kırca, duruşmaların sonunda da Habur sınır kapısına gelip serbest bırakılan PKK'lıları kastederek, '' Onbinlerce bebeği, kadını, genci katledenler, zafer kazanmış kahraman gibi karşılanıyor. Fak-Fuk fondan yararlanıyor. Onlar suçsuz ise o zaman bunların ki hiç suç değil'' yorumunu yapıyor...

"AHMET PİLİBİTİK" EVLENMEK İSTİYOR

''Pop Star'' adlı skeçte ise jüri üyesi Bülent Ersoy rolünde ekrana gelen Levent Kırca, yarışmacıları aşağılıyor, küfür ediyor ve ''Şarkının içine mıçtın'' diyerek azarlıyor. Evlilik oyunu adlı skeçte de evlenmek isteyen '''Ahmet Pilibitik'' rolündeki yaşlı adamı canlandıran Kırca, programda tanıştığı kadına, ''Benim arabamın ön takımı çalışmıyor'' diyor. Kadın da ''Benim de arabam var ama hiç binen olmadı'' cevabını veriyor.

Programdaki diğer skeçlerde de, domuz gribi aşısı olmak istemeyen Başbakan Erdoğan rolündeki Levent Kırca, ''One Minute'' diyerek doktorları dövüyor. Bir TV kanalındaki türbanlı spiker de ''Selamünaleyküm'' diyerek haberlere başlıyor.

ÖCALAN TAVLA OYNUYOR

Levent Kırca, aynı programda, İstanbul Valisi Muammer Güler'i de canlandırıyor ve pastanın içinden Atatürk çıkıyor. Gazetecilerin ''Atatürk, başka nerelerden çıkacak?'' sorusuna da ''Kuru fasulye kazanından, dolma tenceresinden'' diye cevap veriyor. Bir başka bölümde de İmralı cezaevi ekrana geliyor ve adaya gönderilen kişiler ile Öcalan tavla oynuyor.

RTÜK uyarı cezasını ''Türkçenin; özellikleri ve kurallarının bozulması, insan onuruna ve temel insan haklarına saygılı olunmaması, gençlerin ve çocukların ahlaki gelişimini zedelemesi'' gerekçeleriyle verdi. Kararın bazı bölümlerine, RTÜK Başkanı Davut Dursun ile üyeler Hülya Alp, Vahap Darendeli ve Esat Çıplak karşı çıkarak ret oyu kullandı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük