Seçim Sonuçları 2023

Lufthansa grevine ara verildi

Lufthansa grevine ara verildi
23 Şubat 2010 Salı, 09:23 Alman hava yolu şirketi Lufthansa'nın 4 bin pilotunun dün başlattığı 4 günlük grev sendikanın pazarlığa geri dönmeyi kabul etmesiyle ertelendi.

-BBC-

Perşembe gece yarısına kadar devam etmesi planlanan grevin daha birinci gününde binlerce uçuş iptal edilmişti.

Sendaki yetkilileri 9 Mart tarihine kadar grev ihtimali olmadığını söylediler.

Pilot sendikası, Lufthansa şirketinin grevin son bulması istemiyle Frankfurt'daki bir iş mahkemesine açtığı davanın iki saatlik ilk duruşmasından sonra, tarafların bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Grev Lufthansa, Lufthansa Kargo ve küçük bütçeli yan havayolu şirketi Germanwings'i kapsıyor.
İlk 24 saat

En azından 9 Mart'a kadar ertelendiği anlaşılan grev ilk gününde dünyanın dört bir yanında 10 bin kadar yolcuyu etkiledi.

Havayolu şirketi, iç hat seferlerinin yerine yolculara tren biletleri temin etmeye dış seferler içinse başka havayolu şirketleriyle anlaşarak yolcularına yer bulmaya çalıştı.

Alman havayolu şirketi normal bir günde 160'ı uzun mesafeli olmak üzere 1.800 sefer yapıyor.

Şirketin bir sözcüsü ilk gün bu uçuşlardan 960'ının yapılabildiğini söyledi.

Pilotlar yeni karar uyarınca Pazartesi gece yarısından itibaren işbaşı yapıyor, ama uçuşların normale dönebilmesi zaman alacak.
Talepler

Perşembe gece yarısına kadar iş başı yapmayacaklarını söyleyen pilotlar Lufthansa'nın maliyeti düşürmek için, bazı uçuş hatlarını ve burada çalışan personeli Avusturya Hava Yolları ya da Lufthansa İtalya gibi daha az ücret ödeyen yan kuruluşlarına devretmeye çalıştığından kaygılanıyor.

Pilotların bağlı olduğu sendika ayrıca daha ucuza çalışan yabancı pilotların oranının da giderek arttığını söylüyor.

Grev başlamadan önce Almanya Ulaştırma Bakanı, eylemin sadece Lufthansa'ya değil, Alman ekonomisine de zarar vereceğini söyledi.

Avrupa'nın en büyük hava yolu şirketi olan Lufthansa her bir grev gününün kendisine 35 milyon dolara malolduğunu söylüyor.

Şu anda Lufthansa'da bir yardımcı pilotun başlangıç ücreti 62 bin, kaptan pilotun ise 115 bin euro. Bu ücretin tecrübe ve kıdemle 325 bin euroya kadar çıkabileceği söyleniyor.

Sendika pilotların ücretlerine bu yıl içinyüzde 6,4 zam, pilotların şirket kararlarında daha çok söz sahibi olması ve bazı hatların yabancı yan kuruluşlara devri halinde pilotların işlerinin korunmasını talep ediyor.

Ama şirketin sözcüsü BBC'ye pilotların işlerini kaybetme korkusunun gerçeklere dayanmadığını söyledi.

İngiliz Hava Yolları da grev yolunda
Bir çok büyük havayolu şirketi gibi Lufthansa da küresel ekonomik krizden etkilendi.

2009 yılının ilk dokuz ayında şirketin bilet satışlarında yüzde 13'lük bir düşüş meydana geldi.

Krizle birlikte bilet satışlarının düşmesine ek olarak şirket ucuz havayolu şirketlerinin rekabeti ve artan yakıt fiyatlarından da etkileniyor.

İngiltere'nin en büyük hava yolu şirketi British Airways de de kabin görevlileri dün ücret ve çalışma koşulları konusundaki anlaşmazlıkla ilgili oylamada grevden yana oy kullandı.

Kabin görevlilerinin sendikası Unite oy kullanan üyelerinin yüzde 79'a yakın çoğunlukla grevden yana olduklarını bildirdi. Ama sendika işveren ile görüşmeleri sürdürme niyetini belirterek, henüz grev için bir tarih açıklamadı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük