Marmara Adası'nın saklı cenneti: ASMALI

Marmara Adası nın saklı cenneti: ASMALI
27 Haziran 2019 Perşembe, 20:05 Tertemiz sokaklarında hiç dilenci, tinerci ve maganda yok.. Polis ve jndarma kayıtlarına göre; yankesicilik, hırsızlık, silahlı soygun, cinayet, silahlı adam yaralama, tehdit, fiili livata, kadına şiddet dolandırıcılık ve terör olayı yok.. Ve tabi ki gürültü kirliliğinden burada eser yok.

İstanbul'a deniz yoluyla sadece iki buçuk saatlik bir uzaklıkta olan Marmara Adası'nın "Asmalı Mahallesi"nde yalnızca "HUZUR" var.Asmalı mahallesi sakinlerinin tümü Trabzon/Sürmeliler'den oluşuyor. Mübadele yıllarında Sürmene'den yola çıkıp Marmara Adası'na yerleşen, birbirlerine akraba bir kaç aileden oluşan, balıkçılık ve zeytincilik yaparak geçimlerini sağlayan Asmalı nüfusu, zaman içinde çoğalmış.. Çocuklarının eğitimleri için İstanbul'a gitmek zorunda kalmışlarsa da asla Asmalı'dan vazgeçmemişler, gelenek ve göreneklerini, evlerini, zeytinliklerini korumayı bilmişler.Sadece bir bakkalı, kahvesi ve bir de limanda balık lokantası bulunan Asmalı mahallesinde hiç esnaf yok. Bütün ihtiyaçlarını Marmara merkezinden, Erdek ya da İstanbul'dan tedarik etmek zorunda olan Asmalı sakinleri, "mahrumiyet" koşullarından hiç yılmadan, usanmadan hayata tutunmalarının yanısıra, yaşam mücadelerinde başarılı olmayı da bilmişler. Asmalı mahallesinin acze düşmüş tek bir yoksulu yok. Birbirlerine sahip çıkmalarının önemini ve kendi aralarında dayanışmanın bilincine ermişler.Sokaklarında özgürce dolaşan, hiç kimseye zarar vermeden yaşayan üç evcil köpek var; Paşa, Rıfkı ve Sakin.. Denizden gelecek olan balıkçı teknelerini sabırla bekleyen birbirinden güzel ve masum kediler kaldırımlara sereserpe uzanmış yatıyorlar.Asmalı'da çocukların dokunulmazlığı var, anne babaları hiç bir endişeye kapılmadan çocuklarının sokaklarda özgürce koşup oynayabiliyor olmalarından çok mutlular.

Sokaklarında hiç dilenci, tinerci ve maganda yok.. Polis ve jndarma kayıtlarına göre; yankesicilik, hırsızlık, silahlı soygun, cinayet, silahlı adam yaralama, tehdit, fiili livata, kadına şiddet veya sarkıntılık, dolandırıcılık ve terör olayı yok..Asmalı mahallesinin kucakladığı çok şirin bir de limanı var. Biraz bakımsız olmakla birlikte, fırtınalı havalarda denizciler için adanın en güvenli limanı.Yaz aylarında İstanbul marinalarından palamarlarını çözüp Ege denizine doğru yola çıkan lüks yatlar, Asmalı limanında hiç değilse bir gece konaklayıp liman lokantasında Can Mert'in özenle hazırladığı balık/rakı sofralarında bütün bir yılın stresini üzerlerinden atmadan yollarına devam etmiyorlar. Yaz sezonu sonunda Ege'den İstanbul marinalarına dönüşte son mola verdikleri liman yine Asmalı oluyor.Yaz sezonu boyunca yerli ve yabancı ortalama 3 bin kişiyi ağırlayan Asmalı, pek çok lüks yatın da limanında demirlediği yeşil ile mavinin buluştuğu Marmara Adası'nın saklı cenneti."Yane Çiftliği Tabiat Parkı'nda, aralarında emekli milletvekili, polis, hakim, savcı, memur, genel müdür, esnaf ve işçi olmak üzere pek çok meslek grubu ve kesimden kişi, büyük şehirlerin gürültüsü ve kirliliğinden uzakta tatil yapmanın keyfini yaşıyor. Bazı tatilciler, Karavan ve kamyonetleri ile buzdolabı, mini fırın ve diğer çeşitli beyaz eşyaları ile koltuk takımlarını da yükleyerek "Yane Çiftliği Tabiat Parkı'na getirip, evi aratmayan konforda tatil yapıyorlar.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük