''Mücadeleye devam edeceğim''

 Mücadeleye devam edeceğim
29 Mayıs 2023 Pazartesi, 09:53 Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre rakibi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, "mücadeleye devam edeceği" mesajını verirken, "Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız" dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs'ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, cumhurbaşkanını belirlemek için 28 Mayıs'ta tekrar sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52,16 oranında oy alarak üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi. Millet İttifakı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,84 oranında oy aldı.

Seçim sonuçlarının ardından CHP Genel Merkezi'nde basın açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, "Benim asıl üzüntü sebebim, ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, seçim süreci için de, "son yılların en adil olmayan seçim süreci" derken, "Devletin bütün imkanları, bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi" ifadesini kullandı.Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim, etmedim. Göz yumamazdım, yummadım. Eziyetlere, haksız, hukuksuz, adaletsiz bir düzene karşı susup dilsiz şeytan olamazdım, olmadım.

Milyonlarca göçmenin gelip de sizin 2. sınıf vatandaş olmanıza susamazsın, susmadım.  Evlatlarımız işsiz, güçsüz hayata tutunmaya çalışırken onların sizin hakkınızı yemesine müsaade edemezdim, etmedim.

Çocuklarımızın yatağa aç girmesine, esnafın borç içinde olmasına gönlüm razı gelemezdi, gelmedi.  Hepimiz bir aileyiz. Koskoca bir ailenin birbirine düşürülmesine müsaade edemezdim, etmedim. Her gün, her şeye zam gelirken, benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi.

Ben bir kardeşiniz, dostunuz, amcanız, bu toprakların bir insanı olarak her zaman hakkınız, hukukunuz için kimse sizi ezmesin, hakkınız, hukukunuz yenmesin, bolluk içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye devam edeceğim.

Kendiniz için, evlatlarımız için, emeklilerimiz için, analarınız babalarınız için, esnaf kardeşleriniz için demokrasi mücadelesi sürdürmeye destek verin.

Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkanları, bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlâk ve hukuk dışı baskılara ve yayılmak isteyenin korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet İttifakı'nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan vatandaşlarıma teşekkür ederim.

Bu seçimde; halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen net olarak ortaya çıkmıştır. CHP ve Millet İttifakı, tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz.

Bu vatan için ne yapsak azdır. Benim asıl üzüntü sebebim, ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız.

Öncelikle bana oy veren 25 milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız."

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük