Seçim Sonuçları 2023

Nijer, darbeci cuntayı alkışla karşıladı

Nijer darbeci cuntayı alkışla karşıladı
20 Şubat 2010 Cumartesi, 01:41 Fransız haber ajansı AFP, görgü tanıklarına dayanarak, Dosso kentinde yüzlerce kişinin sevinç gösterisi yaptığını ve cuntaya destek verdiğini bildirdi.

Kentte, göstericilerin cuntanın darbeden sonra kurduğu Demokrasiyi Yenileme Yüksek Konseyi lehinde ve devrilen Devlet Başkanı Mamadu Tandja aleyhinde sloganlar attığı belirtildi.

Benzer gösterilerin Tahua kentinde de düzenlediği, muhalefetin de özel radyolardan başkent Niamey'deki parlamento binası önünde büyük bir gösteri yapılması çağrısında bulunduğu bildirildi.

-FRANSA VE ABD'NİN TEPKİSİ-

Öte yandan Fransa İşbirliği Bakanı Alain Joyandet, askeri darbenin olduğu Nijer'de önümüzdeki aylarda şeffaf ve özgür seçimlerin yapılmasını umduğunu belirtti.

Joyandet, Fransız "Le Parisien" gazetesinde yarın yayımlanacak açıklamasında, özgür seçimlerin yapılmasına imkan vermek için ilk kez Nijer'de ordunun müdahale ettiğini belirtti.

Emekli asker olan Nijer Devlet Başkanı Mamadu Tandja'nın yaklaşık 10 yıl önce benzer şekilde iktidara geldiğini hatırlatan Joyandet, önümüzdeki aylarda şeffaf seçimlerin yapılmasını umduğunu ifade etti.

ABD de, Nijer'de hızla demokrasiye dönülmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, ABD'nin şeffaf ve adil seçimlerin düzenlenmesini istediğini, uluslararası ortaklarla sıkı işbirliğinin devam edeceğini ve Nijer'de mümkün olan en kısa sürede demokrasiye dönülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Nijer'de dün isyancı askerler başkent Niamey'deki başkanlık sarayına bakanlar kurulu toplantısının bitmesinin ardından saldırmış, Devlet Başkanı Mamadou Tandja ile bakanları tutuklamıştı.

Askerler daha sonra devlet televizyonunda anayasanın askıya alındığını ve Nijer'i Demokrasiyi Yenileme Yüksek Konseyi'nin yöneteceğini açıklamıştı.

Darbenin ardından askeri kaynaklar, Binbaşı Adamu Haruna tarafından düzenlenen askeri darbenin başarılı olduğunu söylemişti.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük