Obama bankalara savaş açtı

Obama bankalara savaş açtı
22 Ocak 2010 Cuma, 19:59 ABD Başkanı Obama, bankaların aşırı risk almalarını önlemek için harekete geçiyor. Obama, bankaların artık eski risk alma alışkanlıklarına geri dönemeyeceğini belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, bankaların risk alma alanını daraltmaya yönelik adımlar atmaya hazırlanıyor.

Dün Washington'da açıklamada bulunan Obama, bankaların finansal krize yol açan eski alışkanlıklarına geri dönmelerini önlemek gerektiğini söyledi.

Obama şunları söyledi: "Bankaların tüketicilere hizmet verme misyonundan çok fazla uzaklaşmalarına artık izin vermemeliyiz. Bu uğurda mücadele etmeye hazırım. Son yıllarda çok sayıda finans şirketi hedge fonlar, finansal ortaklık fonları ve riskli yatırımlarla kamu kaynaklarını riske attı. Amerikalı vergi mükellefleri bundan sonra asla, çökmesine izin verilemeyecek kadar büyük bir banka tarafından esir alınamayacak. Yapılacak reformlar ekonomiyi olası krizlerden koruyacak."

Obama'nın açıklamaları sonrası ABD bankacılık hisseleri ve dünya borsaları sert satış baskısı altında kaldı. Piyasalar, bankaların hareket alanını sınırlamanın, likiditeyi düşürmesinden ve ekonomik iyileşmeyi sekteye uğratmasından korkuyor.

Uzmanlar, Obama'nın reform planının bankaların gelirlerini olumsuz etkileyeceği konusunda birleşiyor. Bank of America ve benzeri diğer büyük bankaların parçalanma riski taşıdığını belirten analistler, bu süreçten Goldman Sachs gibi yatırım bankalarının yara alacağını düşünüyor.

Muhalefetteki cumhuriyetçilerin büyük kısmı Obama'nın bu girişimini popülist bir adım olarak değerlendirirken, Kongre'nin muhalif kanadından Obama'yı kısmen destekler açıklamalar da geldi.

Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Barney Frank, bankaların riskli yatırımları hemen kısmaya zorlanmasına karşı çıkacağını, ancak sürecin 3 ila 5 yıla yayılmasını destekleyebileceğini dile getirdi.

TIMES: OBAMA BANKALARA SAVAŞ AÇTI

Obama'nın açıkladığı bankacılık sektörüne yönelik yeni düzenleme önerileri dünya basınında geniş yer buldu.

Times haberi "Obama bankalara savaş açtı" manşetiyle duyurdu. Obama'nın "Eğer kavga istiyorlarsa ben hazırım" sözlerini de aktaran gazete şöyle devam etti: "Dün gece bankaların davranışlarına çeki düzen vermeye ve risk almalarını önlemeye yönelik bir dizi kapsamlı düzenleme açıklayan Barack Obama, Wall Street'e savaş açtı.

1930'lardan bu yana bankalara yönelik en sert düzenlemeler olarak görülen önerileri, kuruluşların büyüklüğüne sınırlamalar getirecek ve umursamaz uygulamalarına son verecek. Obama bu adımın zayıflayan başkanlığı için de yeni bir başlangıç olmasını umuyor."

GUARDIAN: GEÇ BİLE KALDI

"Geç bile kaldı ve kesinlikle daha da ileri gitmeli" diyen Guardian, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'a da Obama'yı örnek alması tavsiyesinde bulundu.

Londra'nın finans merkezi City'nin Wall Street'ten hiçbir farkı olmadığının altını çizen gazete, İngiliz yetkililerin de haftaya Londra'yı ziyaret edecek olan Amerikalı mevkidaşlarından Obama'nın önerileri hakkında bilgi alacağını duyurdu.

FINANCIAL TIMES: BU BİR HATA

Financial Times ise Barack Obama'nın bankacılık sektörüne yönelik sınırlama önerilerine karşı çıktı. Gazetenin başyazısında şu satırlar öne çıkıyor: "Obama Aralık ayında banka yöneticilerini Beyaz Saray'a çağırıp bir güzel azarladı. Geçen hafta da bankalara yönelik 90 milyar dolarlık bir vergi açıkladı. Amaç banka kurtarma planıyla verilen paranın bir kısmını geri almaktı. Bu adımlar son derece makul gerekçelere sahipti. Radikal bir değişimi öngören bu yeni öneriler ise bir hata.

Bu tür düzenlemelerde temel hedef, hata yapan bankaların sistemin bütününü tehlikeye atmadan iflas etmesine izin vermektir. Önerilen çözüm ise, buna yardımcı olmuyor. Obama'nın istediği gibi sadece bir alanda faaliyet gösteren bankalar bile, sistemdeki krizlere karşı savunmasız olmaya devam edecek."

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük