Seçim Sonuçları 2023

Papa'nın müzik kültürü

Papa nın müzik kültürü
15 Şubat 2010 Pazartesi, 14:17 Kilise müziği ve ilahiler bir yana, Vatikan müzik zevkini geliştirdiğini tüm zamanların en iyi pop ve rock albümlerini belirlediği bir 'top 10' listesi yayınlayarak ispatladı

Beatles, Pink Floyd ve Oasis gibi dünyaca ünlü gruplar Vatikan'ın resmi yayın organı L'Osservatore Romano,'da yayınlanan 'top 10' listesinde yerlerini aldı.

Gazete, 10 albümü mükemmel eserler diye niteledi. Gazete,  Michael Jackson, U2 ve Carlos Santana gibi isimleri içeren 'yarı-ciddi' listesinin İtalya'nın kuzeydoğusundaki Liguria'da başlayacak olan San Remo festivalinde kullanılacak müziklere alternatif olarak sundu.

Listede İngiliz ve Amerikalı sanatçılar dışında İrlandalı U2'nun 1991'de çıkardığı Achtung Baby albümü bulunuyor. Listede İtalyan grup ya da şarkıcıların bulunmaması da dikkat çekti.

L'Osservatore Romano, gelmiş geçmiş en iyi 10 albümü belirlemenin 'kolay' olmadığını ve kaçınılmaz olarak seçimlerin 'taraflı' görülebileceğini de yazdı.

Yakın zamana kadar ağırbaşlı ve sıkıcı bir sicile sahip olan L'Osservatore Romano, son dönemde Harry Potter kitapları ve filmlerinden James Cameron'ın Avatar filmine kadar renkli konularda yorumlar yaparak daha çağa uygun bir üslup edinme çabasında.

Gazetenin yayınladığı ilk on listesi şöyle:

1. Revolver, Beatles

2. If I could Only Remember My Name, David Crosby

3. The Dark Side of the Moon, Pink Floyd

4. Rumours, Fleetwood Mac

5. The Nightfly, Donald Fagen

6. Thriller, Michael Jackson

7. Graceland, Paul Simon

8. Achtung Baby, U2

9. (What's the story) Morning Glory, Oasis

10. Supernatural, Carlos Santana

(DIŞ HABERLER / GAZETEPORT)

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük