Seçim Sonuçları 2023

''Romalı Perihan'' hayatını kaybetti

 Romalı Perihan hayatını kaybetti
05 Mayıs 2016 Perşembe, 12:47 ''Romalı Perihan'' olarak tanınan Perihan Benli, tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında vefat etti.

"Romalı Perihan" olarak tanınan soprano, ressam, manken ve oyuncu Perihan Benli, tedavi gördüğü hastanede dün gece hayatını kaybetti.ROMALI PERİHAN KİMDİR?


Gerçek adı Perihan Benli olan Romalı Perihan, 18 Mart 1942'de Roma'da dünyaya geldi. İtalya'da büyüyen Benli, 17 yaşındayken kısa bir süre Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D'Amico'de eğitim aldı.

İtalyan medyası tarafından "Prenses Romalı Perihan" veya "Prenses Soprano" olarak anılan sanatçı, Avrupa medyasında ise "Peri-Han", "Peri Han" ve "Pery Han" olarak tanındı.Perihan Benli, akıcı İtalyanca ve Türkçe ile birlikte beş dil konuşuyordu.

"O Bendim O: O'nun Hikayesi", "Görünce Seni", "Nerden Nereye", "Vay Başıma Gelenler" ve "Romalı Perihan'ın Arabesk Dünyası" isimli Long Playleri bulunan sanatçı, "Tatlı Hayat", "Satyricon Goddess", "Waterloo", "Örümcek", "Eye of the Spider", "Akıllı Deliler" ve "Elveda Dostum" isimli filmlerde rol aldı.Perihan Benli, Antonio Margheriti, Dino De Laurentiis, Remzi Jöntürk, Roberto Bianchi Montero, Sergei Bondarchuk, Yılmaz Güney ve Zeki Alasya gibi dönemin ünlü oyuncularıyla aynı filmlerde rol aldı.

Perihan Benli'ye "Romalı Perihan" takma adı ünlü sanatçı Zeki Müren tarafından verilmişti.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük