Seçim Sonuçları 2023

Savaş aleti ''topuz'' sofralara tat katıyor

Savaş aleti topuz sofralara tat katıyor
21 Şubat 2015 Cumartesi, 18:38 Amasya'nın Merzifon ilçesindeki tarihi bedestende faaliyet gösteren restoranda, eskiden savaş aleti olarak kullanılan topuzla servis edilen kebap, müşterilere farklı bir damak tadı sunuyor.

- AMASYA / MÜMİN ALTAŞ -

Ateşli silahların icadından önce yakın dövüşte vurucu, ezici ve parçalayıcı olarak kullanılan, Farsça'da "gürz" adıyla bilinen topuzdan, Amasya'da ete ayrı bir lezzet katan mutfak aleti olarak yararlanılıyor.

Ateşte 500 dereceye kadar ısıtılan ve Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'un fethi sırasında toplarını soğuttuğu gibi yağla ısısı 250 dereceye kadar düşürülen topuzun çıkıntılarına önce az pişirilmiş et çeşitleri diziliyor.

Üzerine sebze ve sosların ilave edildiği "topuz kebabı", iç pilavı eşliğinde özel servis aletiyle müşterilere sunuluyor. Isıtılan ve daha sonra yağla soğutulan topuz, içindeki ısıyla yaklaşık 3 saat sıcak kalıyor. Topuz kebabı, müşterilere yavaş yavaş, sohbet ederek eti soğutmadan yeme imkanı sağlıyor.- "Tarihi mekanda güzel bir sunum oluyor"

Restoranın Şef Ustası Sadi Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi bir mekanda gıda hizmeti sunduklarını belirterek, içinde tarihi çağrıştıran özel bir yemek yapmak istediklerini söyledi.

Bir savaş aleti üzerinde güzel sunum olacağını düşünerek özel topuzlar ve bunlar için tabaklar yaptırdıklarını ifade eden Çetin, şöyle konuştu:

"Yemeğimizde hayvanların en güzel yerlerinden seçtiğimiz kırmızı etleri ve tavuk etlerini kullanıyoruz. Bunu özel sos ve sebzelerle besliyoruz. Topuzun içindeki ısı kebabın sürekli sıcak kalmasını sağlıyor. Müşterimiz etin pişmeyen tarafını isterse topuza bastırarak pişirebiliyor. Mekana yakışacak güzel kaliteli bir sunum oluşturduk. Diğer şehirlerden de topuz kebabı yemeye gelen birçok müşterimiz var."

Müşterilerden Kadir Yıldız ise arkadaşlarının yöresel yemek olarak topuz kebabını tavsiye etmesi üzerine Aksaray'dan bu mekana geldiğini anlattı.

Topuzun, savaşlarda etle olan kötü ilişkisini bildiğini dile getiren Yıldız, "Topuz kebabı denildiğinde bir merak oluştu. Acaba eti topuza nasıl yerleştiriyorlar diye merak ettim. Önümüze geldiğinde güzel bir düşünce olduğunu gördük. Etin kendi lezzetinin yanı sıra topuzun sıcak olmasının ete verdiği ayrı bir lezzet var. Et kesinlikle soğumuyor. Yemek için mesafeler katetmeye değer" ifadesini kullandı.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük