Seçim Sonuçları 2023

Türkiye'de tabular yıkılıyor

 Türkiye de tabular yıkılıyor
25 Şubat 2010 Perşembe, 00:11 'Balyoz Darbe Planı' gözaltıları ve tutuklamalar bugün de dünya medyasında yer buldu. Gazeteler, "Gözaltılar Türkiye'deki fay hattını ortaya çıkardı", "Türkiye'de siviller askerlere saldırıyor" başlıklarını attı.

Türkiye'deki sıcak gündeme dünya basınının ilgisi sürüyor. Yorumlarda, laik kesimle iktidar arasındaki görüş ayrılığının derinleştiği yorumu yapılıyor, krizden çıkış olarak ise Avrupa Birliği adres gösteriliyor.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi bugün "Tabular yıkılıyor" manşetini attı.

Gazete, "Türkiye'de tarihi bir gelişme yaşanıyor. İlk kez darbe hazırlıkları ulusal bir görev olarak değil, suç olarak görülüyor. Son gelişmelere Türkiye'de şimdiye kadar kimse ihtimal vermiyordu" diye yazdı.

Rus Kommersant gazetesi ise "Türkiye'de siviller askerlere saldırıyor" başlığını kullandı.

Gazetenin haberinde "Yıllardan beri İslami değerlerin güçlenmesi için çalışan Erdoğan hükümetinin laikliğin en büyük teminatı olan orduya karşı atağının yeni dalgasıyla karşı karşıyayız" ifadesi yer aldı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, istikrar için Avrupa Birliği'ni adres gösterdi.

Dailyi Telegraph şu yorumu yaptı:

"Mücadele hattı belli. Laiklere bakarsanız AKP tek parti yönetimine yöneliyor, AKP'ye bakarsanız ordunun aşırılıklarını törpüleyerek devleti modernleştirmeye çalışıyor. Darbe iddialarının ardındaki gerçek ne olursa olsun, Batı, dost ve müttefik Türkiye'nin istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir ülke olarak kalması için ellinden geleni yapmalı."

Financial Times, gözaltıların Türkiye'deki fay hattını ortaya çıkardığını yazdı. Gazete, Türkiye'deki gelişmelerin olası etkilerine de dikkat çekti:

"Siyasi istikrarsızlık Ortadoğu'da uzun zamandır şeffaflık ve istikrar meşalesi olan Türkiye'ye zarar verebilir. AK Parti iktidara geldiğinden beri izlediği politikalarla, hakkındaki gizli İslami gündemi olduğu suçlamalarını boşa çıkardı. Ama bir yandan da muhalif medyanın bileğini bükerek, muhaliflerine karşı yargı taktiklerine başvurarak ileri gitti."

KAYNAK: NTMSNBC

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük