Seçim Sonuçları 2023

''Türklüğümüzü korumaya çalışıyoruz''

 Türklüğümüzü korumaya çalışıyoruz
06 Şubat 2010 Cumartesi, 20:48 KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Londra'da faaliyet gösteren Türk Dili ve Kültürü okullarından Ali Rıza Değirmencioğlu Okulu'nu ziyaret etti.

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın davetlisi olarak İngiltere'ye gelen KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Londra'da faaliyet gösteren Türk Dili ve Kültürü okullarından Ali Rıza Değirmencioğlu Okulu'nu ziyaret etti.

Başbakan Eroğlu, Ali Riza Değirmencioğlu Okulu'na yaptığı ziyarette, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin kendi dil, kültür ve ananelerini unutmamak için eğitim veren bu okulların öneminin altını çizdi.

Eroğlu, "Özellikle tanınmamış bir ülkenin çocukları olarak yaşadığınız topluma kimliğinizi tanıtmak, ülkenizi tanıtmak için bu okulların verdiği eğitimlerin önemli yeri olacaktır" dedi.

Öğrencilerin hazırladığı halk oyunları gösterisini izleyen Başbakan Eroğlu, duyduğu mutluluğu "Hükümet olarak bu okullara daha çok destek olmamız gerektiği inancındayım" şeklinde dile getirdi.

Okul ziyaretinin ardından basın için düzenlenen yemeğe katılan Başbakan Eroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kendisine Cumhurbaşkanı olduğu takdirde, başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı sorusuna, "Seçim öncesi bu konu hakkında görüş bildirmem doğru olmaz, hatta karışıklığa neden olur. Dolayısıyla bu konuda diplomatik olmakta fayda vardır" dedi.

Milliyetçi söylemlerinin Türkiye ile olan ilişkileri nasıl etkileyeceği sorusuna cevap veren Başbakan Eroğlu, "Vatan yaptığımız topraklarda Türklüğümüzü korumaya çalışıyoruz" dedi ve anavatana yürekten bağlı olduğunu ve yine müzakerelerin de anavatanla işbirliği içerisinde yürütüleceğini dile getirdi.

HÜLYA ŞEN / LONDRA

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük