Türko "Sex and The City" (!)

Türko Sex and The City
02 Şubat 2010 Salı, 23:04 Kentli üç kadının iş ve aşk öyküsünü konu alan ‘Romantik Komedi’ cuma günü gösterime giriyor. Eleştirmenler filmi yerli ‘Sex and The City’ olarak nitelendirdi.

Bu haftanın tek yerli yapımı olan "Romantik Komedi" üç şehirli kadının iş ve aşk hikâyeleri üzerinden "mutluluğa ulaşma"nın formüllerine kafa yoruyor. 5 Şubat'ta gösterime girecek filmin yapımcılığını Murat Tokat, yönetmenliğini ise Ketche üstleniyorlar.

Senaryosu Ceren Aslan ve Aslı Zengin'in imzasını taşıyan filmde Cemal Hünal, Engin Altan Düzyatan, Gürgen Öz, Sedef Avcı, Sinem Kobal, Burcu Kara, Begüm Kütük, Kubilay Pembeklioğlu, Mert Yavuzcan rol alıyor. Filmin ana karakterleri Zeynep, Esra ve Didem adında şehirli üç kadın. Şehirli kadınlar ve aşk etrafında dönen "Romantik Komedi", filme adını veren türün klişelerinden bol bol yararlanıyor.

Filmin yönetmeni Ketche video klip ve reklam yönetmeni olarak çalışan bir isim. İlk uzun metrajına bu filmle imza atıyor. Yönetmenin seçtiği renk paleti canlı. "Karanlıktakiler" ve "Recep İvedik 2"den hatırlanabileceği gibi yerli filmlerin gözdeleri arasına giren "reklam ajansı", bu filmin de ana mekânlarından. Öte yandan, evler, kulüpler, kafeler, Ketche'nin mekân tasarımı sayesinde pırıltılı bir dünyanın kapılarını açıyor izleyiciye.

"Mutlu ayrılacaksınız" sloganıyla yola çıkan film, türe yeni bir şey katmıyor ama bir 'Türk Sex And The City'si olarak karakterlerin ışıltılı dünyasında hoş vakit geçirtiyor.

ELEŞTİRMENLER FİLM İÇİN NE DEDİ?

Filmin dün Maçka Gmall Sinemaları'ndaki basın gösterimini izleyen eleştirmenlerin yorumları şöyle:
Gençlerin seveceği bir film
Atilla Dorsay: "Sex And The City" tarzının Türkiye'ye İstanbul'a belli bir çevreye bir tür uyarlanması. Oyuncularıyla, akıcı senaryosuyla, ambalajıyla, estetiğiyle çok akıcı bir film olmuş. Gençlerin çok severek izleyecekleri bir film.

Hollywood çekimleri gibi Ömür Gedik: Güzel kızlarla, güzel çocuklarla çok Avrupai bir film çekilmiş. Oyunculuklar iyi ama "Sex And The City" havası var. Seks, aşk, konuşulan çekimler Hollywood çekimleri gibi. Reklam dünyasının da estetiği güzel şekilde yansıtılmış.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük