Ukrayna Rus savaşında medyayı ''silah'' gibi başarıyla kullanan Ukrayna oldu

Ukrayna Rus savaşında medyayı silah gibi başarıyla kullanan Ukrayna oldu
12 Mart 2022 Cumartesi, 10:15 Ukrayna Rusya Savaşı'nda medyayı silah gibi başarıyla kullanan Ukrayna oldu; ilk günden itibaren servis ettiği haberlerle özellikle Batı dünyasını paniğe sürüklermeyi başardı. Ukrayna, bugün de Rus ordusunun adeta "asker kıtlığına" sürüklendiğini işte bu haberle ileri sürdü: "Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus tarafının yedek asker bulmakta büyük sorun yaşadığını bildirdi." İşte size medya gerçeği, bu arada olan sadece Ukrayna halkına oluyor!

Kiev

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, bugün Ukrayna'nın Rus askeri işgaline karşı kahramanca mücadelesinin 17. günü olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, özellikle savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna topraklarında faaliyet gösteren Rus ordusuna ait 31 taktik grubun etkisiz hale getirildiği belirtilerek "Düşman yedek asker bulmakta büyük sorun yaşıyor." ifadesi kullanıldı.Öte yandan Ukrayna Parlamentosu milletvekili ve Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komisyonu üyesi olan Fedor Venislavskiy, ulusal televizyon kanallarının ortak yayınında yaptığı açıklamada, Belarus'un Ukrayna'yı istilası tehdidinin ortadan kalkmadığını söyledi.

Venislavskiy, "İstihbarat birimlerimiz ve uluslararası ortaklarımızdan gelen bilgilere göre, Belarus'un taktik grupları, hava indirme birlikleri Ukrayna sınırlarının yakınında sürekli konuşlandırılıyor ve manevralar yapıyor. Yani tehdit ortadan tam olarak kalkmadı. Böyle bir istila tehdidi bizi Ukrayna-Belarus sınırında güçlü savaş birimlerini bırakmaya zorluyor." dedi.

SAVAŞ PROPAGANDASI ÖRNEĞİ: KİEV'İN HAYALETİ!

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken herkesin dilindeki efsanevi pilot "Kiev'in hayaleti" ilk kez görüntülendi. Pilot işgalci Rus güçlerini bu sözlerle uyarıyor: "Ruhunuzu almaya geliyorum."


Rusya-Ukrayna savaşının 17'inci gününde hareketlilik yaşanıyor. Kiev'e doğru ilerleyen 64 kilometrelik Rus birlikleri yeniden konuşlanarak yeniden harekete geçti. Rus konvoyuna karşı direnişini sürdüren Ukrayna güçleri ise mevzilenen Rus tanklarını imha etmeye devam ediyor. Ruslar ise saldırılara devam ederken, bir donmuş gıda deposunu da bombaladılar.

Uzmanlara göre "Kiev'in hayaleti" fikri gerçekliği ne olursa olsun harika bir propaganda aracı.

Savunma ve güvenlik düşünce kuruluşu Royal United Services Institute'ta araştırma analisti Samuel Cranny-Evans bunun benzerlerine geçmişte de rastlandığını söylerek İkinci Dünya Savaşı'ndaki Alman as pilotları ya da yüksek öldürme oranlarına sahip Rus keskin nişancıları örnek gösterdi.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük