Seçim Sonuçları 2023

Uzay yürüyüşü kolaylaşacak

Uzay yürüyüşü kolaylaşacak
08 Ocak 2016 Cuma, 13:15 Kanada'nın Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) için yeni bir optik sistem üreteceği bildirildi.

Kanada Federal İnovasyon Bakanı Navdeep Bains, merkezi Quebec eyaletine bağlı St-Hubert kentinde bulunan Kanada Uzay Ajansı'nda yaptığı açıklamada, UUİ için 1,7 milyon dolar değerinde gelişmiş bir vizyon sisteminin yapımını üstlendiklerini duyurdu. Bains, sistemin Ottawa'daki NEPTEC Design isimli bir şirket tarafından dizayn edileceğini belirtti.Bakan Bains, "Uzay optik teknolojisine yapılan bu yatırım, Kanadalılara yeryüzünde bir adım önde olma imkanı sağlayacaktır. Bu teknoloji aynı zamanda madencilik, denizaltı, petrol, doğalgaz altyapısı ve otokontrollü araçlarda da teknolojik imkan ve fırsatlar sağlayacak" dedi.

Geliştirilecek optik sistem, bir mikrodalga fırın büyüklüğünde olacak ve bünyesinde 3D lazer, yüksek çözünürlüklü kamera ve kızılötesi kamera bulunacak. 

Optik göz sistemi, UUİ'de bulunan ve daha önce Kanada Uzay Ajansı tarafından dizayn edilen Canadarm isimli iki kollu robot Dextre'ye monte edilecek.

Sistemin, uzay istasyonuna küçük gök taşları ve uzay enkazlarının verdiği zararları inceleyeceği, bunun da astronotların uzay yürüyüşlerini kolaylaştıracağı belirtildi.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük