Seçim Sonuçları 2023

Volkanik tüfler arasında at binme keyfi

Volkanik tüfler arasında at binme keyfi
10 Ağustos 2015 Pazartesi, 20:51 İş yoğunluğu ve stresten uzaklaşmak isteyen turistler, Kapadokya'da atlarla, milyonlarca yılda oluşan volkanik vadiler arasında tarihin izlerini sürme imkanı buluyor.

- ANKARA / FERHAT DEMİRCAN -

Kapadokya'da, gündelik yaşamın iş yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmak isteyen yerli ve yabancı turistlere, milyonlarca yılda oluşan volkanik vadileri ve onların içlerine oyulu kaya kiliseleri, atlarla yakından görme fırsatı sunuluyor.

Doğal dokusu ve güzellikleri geniş alana yayıldığı için atlı safarinin yaygın olarak düzenlenmesi, Kapadokya'yı açık arazide at sürmenin eşsiz keyfini yaşamak isteyen turistlerin vazgeçilmez adresi haline getiriyor. Zelve, Paşabağı, Güllüdere, Çavuşin, Kızılçukur ve Göreme vadilerini at sırtında gezmek isteyen binlerce turist her yıl bölgeyi ziyaret ediyor.

Saatlik ve günlük olarak düzenlenen turlara katılan turistler, deneyimli rehberler eşliğinde derin vadi içlerini gezme ve çıkılması zor tepelere at üzerinde çıkarak, büyüleyici tarihi ve volkanik tüflerden oluşan doğal güzellikleri daha yakından tanıma imkanı bulabiliyor.

Atçılığın kişisel biniş ve tur amaçlı yapıldığı bölgede, arazinin biniciler ve atlar için uygun olması, atlı dayanıklılık organizasyonlarının da gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.Turistler ise Kapadokya'yı atla turlamayı ve safarilere katılmayı "unutulmaz deneyim" olarak nitelendiriyor.

Kapadokya'ya hayran kaldıklarını ifade eden turistler, bölgenin güzelliklerini at sırtında keşfetmeyi "güzel, rahatlatıcı ve faydalı" bulduklarını ifade ediyor.

"Binicilik doğaya zarar vermeyen sportif bir faaliyettir"

Kapadokya'da turistlere yönelik at gezileri düzenleyen binicilik tesisi sahibi Ekrem İlhan, turistlerin bölgeyi at sırtında gezmeyi oldukça heyecanlı bulduklarını ifade etti.

İlhan, 18 yıldır atçılıkla uğraştığını, atçılığı bir yaşam biçimi olarak gördüğünü belirterek, turlara gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu dile getiriyor.

Arazinin motorlu araçlarla gezilmesinin zor olduğuna işaret eden İlhan, atlarla tur yapmanın doğaya zarar vermeyen, turizme katkı sağlayan ve insanlar için stresi azaltan yararlı bir sportif faaliyet olduğunu kaydetti.

İlhan, turistlere saatlik, günlük ve haftalık olarak at binme imkanı sunduklarını, ancak yerli turistlerin biniciliğe yabancı turistler kadar ilgi göstermediğini kaydetti.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük