Yardımlar ulaşıyor ama yeterli değil

Yardımlar ulaşıyor ama yeterli değil
18 Ocak 2010 Pazartesi, 11:51 7,0 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Haiti'ye uluslararası yardımlar ulaştı. Ancak yardımlar yetersiz ve altyapı sorunları nedeniyle dağıtım sağlanamıyor. Ülkede yağmalamalar da sürüyor.

PORT AU PRINCE - Salı günkü depremde tahminen en az 100 bin insanın hayatını kaybettiği Haiti'ye yardım, dünden itibaren ulaşmaya başladı. Ancak altyapıdaki yetersizlikler nedeniyle dağıtımda büyük sorunlar yaşanıyor. Ulaşan yardım miktarının da ihtiyacı karşılamadığı belirtiliyor.

On binlerce insan yiyecek, içecek ve tıbbi yardımdan yoksun olarak sokaklarda yatarken, birçok depremzede kentten ayrılmaya çalışıyor.

Yardım görevlileri ve Amerikan ordusu, deprem mağdurlarına su ve gıda dağıtıyor. Ancak talep varolan yardım malzemelerinden çok daha fazla ve dağıtımın da umulduğu kadar hızlı olmadığı belirtildi.

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon, durumu yerinde görmek üzere bölgeye gitti. Başkent Port au Prince'teki BM binasının enkazında incelemelerde bulunan Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı ile de bir araya geldi. Genel Sekreter yardımı yeterli bulmayan Haitililerin tepkisiyle karşılaştı.

Öte yandan depremin merkez üssündeki yıkım tablosunun başkent Port au Prince'den çok daha dramatik olduğu bildirildi. Başkentin 20 kilometre dışındaki Leogane kasabasının bir kıyamet yerini andırdığı, hemen hemen bütün binaların yıkıldığı, binlerce kişinin evsiz kaldığı aktarılıyor. Birleşmiş Milletler, Port au Prince'in 20 kilometre batısındaki Leogane'de binaların yüzde 80-90'unun yıkıldığını açıkladı.

Port au Prince'te ise hayatta kalanlar çaresiz bir şekilde yardım malzemelerinin kendilerine ulaştırılmasını bekliyor.

BİR MUCİZE KURTULUŞ

Kurtarma ekiplerinin pazar günü bir kadını enkaz altında sağ çıkarması salı gününden bu yana karamsar haberlerin geldiği Haiti'den umut ışığı içeren bir ayrıntı oldu. Depremzedenin eşi Reinhard Riedl, ''Bu bir mucize'' diye karşıladı haberi.

İLGİLİ HABER
100 saat sonra hayat dönüş Polis yağmacıları vurdu: 1 ölü

BM: YAKITA İHTİYACIMIZ VAR

BM'nin başlattığı yardım kampanyasında 560 milyon civarında bağış toplanırken, bu kaynakla üç milyon kişiye altı ay süreyle yardım edilmesi hedefleniyor. BM bir yandan da yakıt sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulunuyor. Yardım çalışmaları eşgüdümünden sorumlu BM yetkilisi Elizabeth Byrs, ''Yakıt kilit önemde, yardım götürebilmek ve yaralıları taşıyabilmek için yakıta ihtiyacımız var'' dedi.

YAĞMLAMALAR SÜRÜYOR

Haiti'de depremzedelere yardım çalışmaları tüm yoğunluğuyla sürerken, güvenlik kaygıları giderek artıyor.

On binlerce kişinin ölümüne neden olan depremden bir kaç gün sonra bazı çetelerin halka saldırdığı ve yağmalamalar olduğu bildiriliyor. Cumartesi günü başkentte yardım mazlemelerinin paylaşılması konusunda kavga çıktığı haberleri de geliyor.

ABD ASAYİŞ İÇİN YARDIM EDECEK

Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, ''ABD'nin, başkentte asayişin sağlanması için BM güçlerine yardımcı olacağını'' söyledi.

Preval, gazetecilere yaptığı açıklamada, başkentte asayişin sağlanmasının çok güç olduğunu belirterek, 3 bin 500 Amerikan askerinin BM ve Haiti güvenlik güçlerine bu konuda destek vereceğini kaydetti.

Haiti'deki Amerikan askeri operasyon komutanı Korgeneral Ken Keen de, ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, bu ülkede insani yardım için bulunduklarını, ancak güvenlik konusunun büyük önem taşıdığını ve güvenliği sağlamak zorunda olduklarını söyledi.

HAVAALANLARI'NDA TRAFİK ÇOK YOĞUN

Haiti'ye yapılan uçuşlardan sorumlu Albay Buck Elton da, bazı yardım uçaklarının Port Au Prince'e inemedikleri yönünde şikayetleri nedeniyle Haiti'ye inecek tüm yardım uçaklarına yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getirdi. Elton, ancak havaalanın küçük olması nedeniyle trafiğin çok yoğun olduğunu kaydetti.

5 BİN ABD ASKERİ VAR

Port Au Prince havaalanının denetimi de Amerikan askeri görevlileri tarafından gerçekleştirilirken, ülkedeki ABD askeri gücü de 5 bini aşmış durumda.

ntvmsnbc

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük