Seçim Sonuçları 2023

"Yargıda Gerçekten Yangın Var"

 Yargıda Gerçekten Yangın Var
16 Ocak 2010 Cumartesi, 01:01 Sabih Kanadoğlu'ndan Hasan Gerçeker'e destek. Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in 'Yargıda yangın var' açıklamalarına destek vererek, 'Yargıda gerçekten yangın var' dedi.

Ankara Barosu Uluslararası Hukuk Kurultayı, Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Kurultayın oturum başkanlığını Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yaptı. Kanadoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in 'Yargıda yangın var' sözlerini de değerlendirdi.

Kanadoğlu, yargıda gerçekten bir yangın olduğunu belirterek, "Bu yangın sadece Yargıtay'da boşalan 34 üyenin seçilememesi konusu değildir. Bu yangın nerden, nasıl bir kundaklama ile çıkmaktadır ve yangın nerededir? Bunun çok net bir şekilde ortaya konması gerekir" dedi.

34 üyenin neden seçilemediğine ve buna bakılması gerektiğini vurgulayan Kanadoğlu, "Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ile Adalet Bakanlığı arasındaki çatışmanın nedeni nereden kaynaklanıyor? Buna bakmak lazım. Acaba anayasanın ve yasaların kendisine verdiği yetkileri kullanarak yüksek kurulun çalışmaz hale getirilmesinin sağlayacağı fayda bir siyasi iktidar için nedir? Buna bakılması lazım.

Sonradan Danıştay tarafından iptal edilen bir yönetmelik çıkarılarak, bütün hakim ve savcıların müfettiş yoluyla dinlenmesinin bu yangına ne kadar etki yaptığının açıklanması lazım. Yeni bir anayasa değişikliği tasarısı hazırlanarak HSYK bünyesinin niçin, nasıl ve neden değiştirilmek istendiğinin açıklanması lazım. Bu hazırlanan tasarıda sözde Teftiş Kurulu'nun, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun bünyesine dahil etmek çabasının gerçeği nedir? Neden bu kurulun başkanı olan Adalet Bakanı yine Teftiş Kurulu başkan ve üyelerini seçme yetkisi ile yetkilendirilmek isteniyor? Sebebinin ne olduğunun anlaşılması lazım.

Bütün bu sorunlar ancak sadece hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne inançlı erkler ayrılığına kesin, saygılı bir siyasi iktidar tarafından yapılabilecektir" diye konuştu.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük