Kelepirci 60

(!) Yeni Orta Doğu'nun Şafağı

 Yeni Orta Doğu nun Şafağı
15 Eylül 2020 Salı, 21:21 İnsan aklının oluştuğu Orta Doğu, doğası gereği tüm insanlığı şekillendirmiştir. Bu topraklar üzerinde düşler kurmak kullara değil, yanlızca Tanrı'ya özgüdür.

- Ümit OĞUZTAN -

 

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn üçlüsü, "İlişkilerin Normalleştirilmesi"ne yönelik anlaşmaları Beyaz Saray'da törenle imzalanmasının ardından Trump, "Yeni Orta Doğu'nun Şafağındayız" diye, amaç ve durumun fotoğrafını sergiledi. Her politik liderin dilediğini söyleyebilmesinin önünde hiçbir engel yoktur.

Orta Doğu'yu yeniden şekillendirmeyi kafalarına koyanlar, planlarını adım adım gerçekleştirme çabasındalar.

Yeni diye, ortaya atılan her ne var ise, eski bir oyunun tekrarından başka bir şey değildir.

Dünya'nın efendileri, yeryüzü Tanrısı olduklarına o kadar eminler ki, canlarının her istediklerini gerçekleştireceklerine inanıyorlar.

(!) Yeni bir Orta Doğu mümkün mü?

Bölge insanlarına karşın, yeni bir Orta Doğu hayali kuranlar, yanılıyorlar. Başlarını soktukları bu delikten gövdelerini kurtarabilmeleri mümkün değildir.

Yeryüzünün ilk yerleşik yaşam bölgesi, Dünya'nın hiçbir yerinde bulunmayan çok katmanlı bir kültür alanıdır. Bu kültür havzasını çözümlemek zannedildiğinden çok daha güçtür. Hiçbir akademik disiplin Orta Doğu olarak adlandırılan bölgeyi tam olarak çözümleyebilme olanağına sahip değildir, çünkü insanlık tarihinin en eski kültür bölgesi burasıdır.

Meleklerin şeytanı kovduğu, tüm kutsal metinlerin yeryüzüne indiği noktadan söz ediyoruz. Daha açık bir ifadeyle "insan aklı"nın yetmediği, insan gözünün perdelendiği, insanın arşa yükseldiği, Tanrı'nın emirlerini insanlığa ilettiği kutsal bir bölgedir Orta Doğu...

Yer yüzünde bazı yerler kutsallaştırılmıştır tıpkı Vatikan ve benzerleri gibi ama Orta Doğu kutsallaştırılmamış kutsal olduğu pek çok mucizelerle kanıtlanmış topraklardır.

Astroloji, fizik, kimya, matematik, cebir, geometri ve daha pek çok pozitif bilimin yanısıra, felsefe ve sanatın temellerinin atıldığı bölgedir Orta Doğu...

İnsan aklının oluştuğu Orta Doğu, doğası gereği tüm insanlığı şekillendirmiştir. Bu topraklar üzerinde düşler kurmak kullara değil, yanlızca Tanrı'ya özgüdür.

Tarih boyunca ne zaman ve nasıl bir ilahi mucizenin gerçekleşeceğini hiçbir kahin tahmin edememiş, hiçbir güç Orta Doğu'da mutlak muktedir, mutlak iktidar olamamıştır; Tanrı'dan başka...

Orta Doğu'nun mutlak efendisi olamamıştır hiç kimse.. Üstelik kimsesiz çöllere, susuzluğa ve nihayet "Petrol"e rağmen!

İnsanlık tarihi boyunca değişmeyen tek gerçek Orta Doğu'da yalnızca Tanrı'nın mutlak egemenliği olmuştur. Bu öyle bir egemenliktir ki, tüm Dünya'yı kapsamaktadır.

Orta Doğu'da dileyen dilediği gibi zar atabilir ama sadece Tanrı'nın istediği zar gelir.

Tarih boyunca nasıl ki yeryüzü Roma'dan yönetilemedi ise, Washinton DC'den de yönetilemez.

Bilinsin isteriz.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük