YÖK'ten müjde

YÖK ten müjde
05 Şubat 2010 Cuma, 11:31 Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü mezunu binlerce sağlık çalışanı, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) aldığı kararla zam ve tazminatlarında hak kaybı yaşamaktan kurtuldu.

YÖK, 4 Kasım 2009 tarihli yönetim kurulu toplantısında laborant ve veterinerlik sağlık ön lisans programının tüm sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılamayacağına dair karar almış, Sağlık Bakanlığı da YÖK'ün aldığı bu karar doğrultusunda bu bölümü bitiren sağlık çalışanlarının intibaklarının iptali ile zam ve tazminatlarda kesinti yapılması için işlem başlatmıştı.

YÖK'ün kararına sendikalar itiraz etmiş, sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen konuyu yargıya taşımıştı. Üniversiteler Arası Kurul, gelen tepkiler üzerine konuyu önceki gün gerçekleştirdiği toplantıda yeniden değerlendirerek, halen bu bölümden mezun olan ve okuyanlar için Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü'nün üst öğrenim sayılması yönünde önerisini YÖK'e sundu.

YÖK de, Üniversitelerarası Kurul'un önerisi doğrultusunda söz konusu kararın 1 Aralık 2009 tarihinden sonrası için geçerli olması yönünde yeni bir karar aldı. YÖK'ün yeni kararı, bu bölümü bitiren binlerce sağlık çalışanını ortalama aylık 200 TL'lik hak kaybına
uğramaktan kurtardı.

YÖK'ün binlerce sağlık çalışanının kazanılmış haklarının korunması yönünde verdiği kararı sağduyulu bir yaklaşım olarak değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sendikal örgütlülüğün ve mücadelenin değeri ve öneminin bu olayla bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük