Seçim Sonuçları 2023

Yunanistan'da genel grev

 Yunanistan da genel grev
24 Şubat 2010 Çarsamba, 09:56 Yunanistan'da bugün iki milyona yakın işçinin bir günlük genel grevle yaşamı felce uğratması bekleniyor.

İşçiler Yorgos Papandreu başbakanlığındaki hükümetin artan kamu borçları ve bütçe açığıyla başetmek için aldığı kapsamlı kemer sıkma önlemlerini protesto ediyor.

Grev nedeniyle tarihi kalıntıların turistlere kapanması ve hava ulaşımının tamamen durması bekleniyor.

Bu Yunanistan'da işçilerin iki hafta içinde yaptıkları ikinci genel grev.

Yunanistan kamuoyu Avrupa Birliği'nin, ülkelerinin içine düştüğü ekonomik sıkıntı karşısında gereken desteği vermediğini düşünüyor.

Bu görüşler, Yunanistan hükümet yetkilileri tarafından da dile getiriliyor.

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Teodoros Pangalos BBC'ye verdiği mülakatta, Avrupa Birliği liderlerini çapsızlıkla suçladı.

Pangalos, 1980'lerde Avrupa ülkelerini yöneten Margaret Thatcher, Helmut Kohl ve François Mitterand gibi liderlerin, ekonomik krizin Avrupa'yı bu kadar etkilemesine asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.
İspanya'da kitlesel gösteriler

İspanya'nın bir çok kentinde dün gece binlerce işçi, küresel ekonomik krizle büyüyen işsizlik ve bütçe açığını kontrol altına almak amacıyla, hükümetin kamu harcamalarında yapmayı planladığı kesintileri protesto amacıyla düzenlenen gösterilere katıldı.

Sendikalar, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun emeklilik yaşını yükseltme ve iş güvenliğini azaltmaya yönelik önerilerini reddediyor.

Fakat muhabirler, sendikaların artık ispanya'da işgücünün sadece yüzde onbeşini temsil ettiklerini ve bir zamanlar sahip oldukları, grevle hayatı felce uğratma gücünü kaybettiklerini söylüyorlar.

Haber Dükkanı
Haber Dükkanı büyük