''NATO üyeliği istiyorsan FETÖ ve PKK üyelerini teslim et''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine tamamıyla karşı olmadıklarını belirterek bu iki ülkeden FETÖ ve PKK konusunda somut adım atmalarını istedi.

İngiliz haber ajansı Reuters'a verdiği demeçte Kalın, "Bizim beklentimiz NATO müttefiklerimizden ve diğer ülkelerden, Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit teşkil eden PKK, FETÖ, DHKP/C gibi terör örgütlerine karşı açık, net tavır almaları ve bunu eylemle net şekilde ortaya koymalarıdır" dedi."NATO üyeliği bir süreç. Başvuru, müttefikler arası değerlendirme süreci var. Bu süreç içinde bu konunun net bir şekilde ortaya konması, aydınlığa kavuşturulması ve somut adım atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıkça da süreci hep birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz" diyen İbrahim Kalın, hem PKK hem de FETÖ'nün Türkiye için 'ulusal güvenlik meselesi' olduğunu hatırlattı.

Ankara'nın Helsinki ve Stockholm'e 'kapıları kapatmadığını' vurgulayan Kalın, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin dikkat alınmasını istedi. Kalın, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın bazı Avrupa ülkelerinde para ve üye toplamak gibi faaliyetlerde bulunduğunu, İsveç’teki varlığının ise “oldukça güçlü, açık ve kabul edilmiş” olduğunu ifade etti.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ittifakına aday olmak istediklerini açıklamalarının ardından dün yaptığı açıklamada, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz” demiş, bu ülkelerin “terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi” olduğunu söylemişti. Hafta başında NATO’ya üyeliği için başvurmaları beklenen İsveç ve Finlandiya’nın üye olması için tüm NATO ülkelerin onayı gerektiği için Ankara’nın adaylığa nasıl yaklaştığı yakından izleniyor.

Haber Dükkanı büyük