Ülkü ERAKALIN
Ülkü ERAKALIN

Önce hukuka inanacak sonra demokrasiyi savunacaksın ki...

17 Ekim 2011 Pazartesi

Kendi kendime çok düşünüyorum. Bu kadar yıl okula gidiyoruz, sürekli öğrenilen şeyler var. Matematik, coğrafya, felsefe, tarih...

Lise son sınıf öğrencisiyim ve şuan yazımı coğrafya defterimin bir sayfasına yazıyorum. Defterimin altında da sayfalarca testler ve kitaplar var.

E her şey iyi güzel öğreniyoruz gelişiyoruz bilgi bakımından. Ama ben hiç okulda 'insanlık' dersi verildiğini duymadım, görmedim. Öğrenilmesi gereken en önemli şey bu iken, sanki çok şey bilmenin, insan olmayı gerektirmediği gibi bir düşünce çıkıyor ortaya.

Belki de şuan içinizden 'sahiden de öyle' dediniz veya bana katılmıyorsunuz. Ama eğer katılan varsa, illaki duymak mı gerek? Çevremiz yüzünden düşünemez, konuşamaz ve gerçekleri(!) yazamaz hale geldik.

Onlara istediklerini vermek yerine inadına bir şeylerin farkına varmak, inadına düşünmek ve inadına yazmak istiyorum. Amaç farklı olmak mı? Hayır, aslında olması gereken gibi olmak.

Ama hayır, elimize verilen şekeri alıp minik kurallarına uyuyoruz insanların, hayatın. Şimdiye kadar kaç bin kişi okul ve sınav sistemine karşı gelmiştir, doğru. Ama kendi aralarında... Ses çıkaracak olanlar ise minik bir alev gibi söndürülüyor. Minik bir alev yetmez kuralları yakıp kavurmaya. Söndürülemeyecek kadar büyümek gerek. Onun, bunun, şunun göz boyalamalarıyla susup kabullenmek değil.

Bunun sadece okulla alakası yok. Yetişkin insanların iş hayatında da kurallar bu şekilde. Onların durumu ise bizimkinden daha kötü. Mesela işlerine itiraz edebilirler, belki bu itirazları işsiz kalmalarına da neden olabilir. Peki, evde bakması gereken çocukları ve eşi, kısacası sorumlulukları var. Ha bu arada, evet, ne yazık ki eğer bir işin yoksa sen de, çocuğunda aç kalır.

Sen çok yaşa...

Her neyse...

Kısacası bu böyle üç beş kişiyle olacak iş değil. İstediğini almak istiyorsan sadece ağzın laf yapmayacak. Akılını da kullanacak, "hukuksal" ve "demokratik" ne kadar hakkın varsa sonuna kadar yararlanacaksın.. Ama öyle bir kullanacaksın ki yasal haklarını ve demokrasiyi bir şeyi değil; her şeyi tepeden tırnağa değiştirecek, çağdaşlaştıracaksın.

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük