İsmail AŞÇIOĞLU
İsmail AŞÇIOĞLU

Ekonomide Rezonans etkisi..

20 Ekim 2018 Cumartesi

Rezonans nedir? diye, sorulacak olursa: Fizikte rezonans, birbiriyle ilişkili küçük kuvvet ve etkilerin toplanması sonucunda daha da büyük etkiler yaratmasına deniliyor.

Doğadan örnek verecek olursak, durgun suya atılan taşın suyun üzerinde yaratığı halka/daire şeklindeki gittikçe genişleyen dalgalar diyebiliriz.

Halka/daire mantığını ekonomik kurallar içeresinde değerlendirdiğimizde, kötü bir darbenin ekonomide herkesi ve tüm dünyayı ülkelerini saracağı mantığıdır..

İşte bu aşağıdaki satırlarda yer alanlar Amerika'nın Ekonomideki Rezonans etkisidir..

Bugün dünya ülkelerinin bir kaçı hariç hepsinde ekonomik kriz var!  Mesela Avrupa birliği top yekûn krizin içinde, krizin başlangıç noktası 2008 krizi, bunu daha önce bazı ekonomi bilen insanlar dillendiriyorlardı. Bugüne kadar dedikleri şey:  "2008 krizi bitmedi devam ediyor .." sanırım dayanak noktası bu günlerde medya ya düştü..

Amerika 2008 krizinde tüm dünyayı etkileyen 2008 krizini atlatmak için 200 yıllık tarihinde bastığı paranın dört katını basan ABD, şimdi de bastığı bu paraların en az 1 trilyon dolarını piyasadan çekip yok ediyormuş!

ABD, 2008 krizine gelene kadar tarihinde sadece 870 milyar dolar (Merkez Bankası baz parası) basmış ancak;  2008'de tüm bankacılık sistemi batma noktasına gelince, Amerikan Merkez Bankası FED, bu miktarı bir kaç yıl içerisinde 4 trilyon doların üzerine taşımış! Bazı kaynaklara göre, toplamda basılan baz para, 20 trilyon dolar..

Dünya finansal sistemini yüzdürmek için ortaya çıkarılan bu muazzam kaynak, özellikle bono, emlak ve hisse senedi piyasalarına akmıştı. QE operasyonuna, tüm dünyada ciddi faiz indirimleri de eşlik etmişti.

2016 yılından itibaren ABD önce faizleri artırmaya başladı. Bir sonraki adım olarak da 2017 yılı sonunda piyasaya verilen Merkez Bankası parasının geri çekilmesi operasyonu başlatıldı. Dönemin FED Başkanı Janet Yellen, ekim 2017'de yaptığı bir konuşmada, faiz artırımı bir sonraki krizde Merkez Bankasına hareket alanı açmak amacıyla (tekrar faiz indirip para basabilmesi için) yapıldığına işaret etmişti.

ABD, 2017 Ekim ayında sessiz sedasız yine tarihin en büyük para yakma operasyonunu başlattı. Bu operasyon, kademeli olarak artacak şekilde tasarlanmıştı.

Ekim-Kasım-Aralık 2017 döneminde piyasadan her ay 10'ar milyar dolar çekildi. 2018 ilk çeyreğinde, bu miktar aylık 20 milyar dolara, ikinci çeyrekte aylık 30 milyar dolara, üçüncü çeyrekte ise aylık 40 milyar dolara yükseltildi. Ekim ayında ise piyasadan çekilecek dolar miktarı aylık 50 milyar dolara çıkartılmıştı. Bundan sonra FED, yaptığı açıklamada, ABD Borsası çökmediği sürece piyasadan her ay 50 milyar dolar çekip yok etmeye devam edeceğini belirtmişti. Bu plana göre, 2018 Ekim ayına kadar FED, 300 milyar dolar yakmış oldu. Planda bir değişiklik olmadığı takdirde FED'in yakacağı dolar miktarı 2019 sonunda yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşacak.

Tarihin en büyük para basma operasyonu özellikle BORSAları desteklemiş, rekor üzerine rekor kırmalarını sağlamıştı. Tarihin gördüğü en büyük para yakma operasyonu ise piyasalarda dalgalanmalara neden oldu.

Kendine kağıt ve mürekkepten kaynak yaratan hesap sorulmaz devlet Amerika, karşılıksız para basıp 10 yıldır bu sömürü sistemiyle insanlığın kanını emmektedir. Tabi ki, fitne kaynaklı Müslüman coğrafyalardaki katliam savaşları da bunun diğer kaymak geliri de diğer bir sömürü alanıdır..  

Bu gün para maldan daha değerli hale gelmiştir, şu an ülkemizde faiz tabiri caizse aldı başını gitti faktorink  firmaları Türkiye'nin sayılı büyük şirketlerinin çeklerini % 40-45'le bile nakde çevirmiyor ..

Amerika el altından Avrupa finans ve fon kuruluşlarına tavsiye de bulunuyor Türkiye'ye kredi vermeyin diye ,  ama sanırım bize mahkum Avrupa yakın zamanda Amerika'nın bu tavsiyesini dinlemeyecektir.

Avrupa, Ukrayna ve  Gürcistan'I Avrupa Birliği'ne almakta gecikmesi bile ona çok şeye mal olduğunu daha yeni anladı, ödleri patlıyor Rusya dan..

Merkel, Makron, Putin, Erdoğan görüşmesi, bazı şeylerin  düğümü çözecek gibi.. Bu arada Siyonizm'den daha öncelikli hasmımız, Vahabi Arap milliyetçiliği de Kaşıkçı cinayeti ile gaflette..

Hep bir sözüm vardır;  "güçlü düşmanın karsında sizi başarıya sizin düşman karşı  mücadelenizden daha çok düşmanınızın hatası başarıya ulaştırır" diye. Yeni trend global kapitalizm hata üstüne hata yapıyor..

Şükürler olsun ki sanki her şey kaderin cilvesi gibi hatalarıyla lehimize dönüyor.. Tek eksiğimiz, önceliğimiz hızlı bir şekilde bağdan, bahçeden , ahırdan başlayan hızlı bir üretim modeli..

Millet ve devlet de Aşırı tasarruf tedbirleri uygulaması gerekiyor , tek harcamaktan çekinmeyeceğimiz şey  istihbarata yapacağımız masraf, tabiri caizse limiti yok; dişe diş mücadele etmeliyiz..

Tekrar taşın atıldığı noktaya, halkaların geri sayımı başlamıştır, paranız da para etmeyecek..

Sabırla bekliyorum..

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük