Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

2011 umut yılı

info@haberdukkani.com 01 Ocak 2011 Cumartesi

Bugün 2011 yılının ilk günü..

İnsanlığın yeni bir takvimle yeni bir yılla birlikte yeni umutlar ve yeni hedeflere adım attığı ilk gün.

Dünya yaşlanıp yıpranıp ve yaşanması giderek güçlenen bir gezegen olurken; insanlık tarihe gömdüğü geçmiş deneylerin ışığında oluşan yeni bir akılla yaşamı yeniden düzenleme girişiminde.. Tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi!

Yönetenler ile yönetilenlerin türlü maceralarıyla akıp giden insanlık tarihi gelişen teknolojinin de katkılarıyla uzay boşluğunda neslini en güvenli ve mutlu bir şekilde devam ettirebilme kavgasını sürdürecek; kıyamete kadar!

Günah ile sevap; doğru ile yanlış sarmaş dolaş olmamaya çalışıyor yerkürede.. İnsanlar, barış ve kardeşlikten yana ama yönetimlerden sorumlu olanlar ile onları yönetim kadrolarına getiren güç dengeleri neyin peşindeler hiç belli değil.

Geniş halk kitleleri umutlarını yönetim kadrolarına bağladıklarından buyana refaha ve mutluluğa erişememiş; bunu tarih böyle anlatıyor. Halkının mutluluğu için çalışan krallar yalnızca masallarda..

2011 yılından çok şey bekliyor insanlık alemi.. En başta ekmek bekliyor. Ekmek aslanın ağzındaymış bir zamanlar. O dönemlerde insanlar çok daha kolay elde ediyorlarmış ekmeği.. Çünkü aslan mert. Ekmek şimdilerde namertlerin iki dudağı arasında sıkışıp kalmış, bir lokma olsun al alabilirsen.. Lokmayı alabilen de rahatça yiyemiyor, burnundan fitil fitil getiriyorlar.

Bütün bunlara rağmen umutsuzluk hiç yakışmıyor insanlığa.. Umutsuz olmak şeytanla sözleşme yapmak gibi bir şey. Her yıl oduğu gibi 2011 yılına da bin umutla girilmesi bundandır.

İnsanlık yeni umutlarla yeni ufuklara yelken açtı. Dünya'da yaşam kalitesi artacak. Geniş halk kitleleri teknoloji tüketicisi olmaya başladıklarından buyana Dünya daha çok demokrasiye kavuşuyor deniyorsa da inanmak akla aykırı. Büyük birader her yerde, yatak odasını kameralardan koruyabilenlere aşk olsun. Böyle midir acaba demokrasi?

Düşünce özgürlüğü yerini ortak düşüncenin ifadesi özgürlüğüne bıraktı haberiniz ola yoksa canınız çok fena yanacak demektir.

2011 çok daha renkli olacak. Heyecanlar artış kaydederken, skandallar kanıksanır hale gelecek. Hiç karamsarlığa kapılmayınız herşey bildiğiniz gibi devam edecek..

Sevgiyle ve saygıyla efendim..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük