Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

ABD'nin nefret ettiği adam: Charlie Chaplin

info@haberdukkani.com 18 Ekim 2013 Cuma

Sinema kimi insanları sonsuza değin unutulmaz kıldı. Bunlardan birisi de asıl adı Charles spencer Chaplin olan İngiliz yönetmen ve sinema oyuncusu, Londra'nın fakir bir semtinde doğup büyüyen, müzikhol oyuncusu anne ve babanın oğlu Charli Chaplin'dir.


Sinema dünyasına "star" sistemini getirenlerden biri olan Charlie Chaplin; ABD yapımı sessiz filmlerde canlandırdığı -zenginlerin bakış açısından çizilmiş yoksul tip- "küçük serseri" Şarlo/Charlot karekteriyle dünya çapında ün kazanan, dünya henüz Adolf Hitler tipiyle tanışmamışken ondan ödünç alınmış bıyıkları, buruşuk melon şapkası, büyük ayakkabıları, ayak uçları dışa bakar bir halde yürüyüşü, dar frak ceketi, bol pantolounu, iktidarının mı yoksa sefaletinin mi simgesi olduğu tartışılır bastonu ile ünlenen ve umulduğundan daha çok sevilen Chaplin, hiçbir zaman ABD vatandaşlığına geçmemiş olması ve siyasi tavrından ötürü Pentagon'u çok sinirlendirip nefretini kazanmıştı.


Charlie Chaplin, 1952'de ABD'yi terk etmiş, ABD vatandaşlığını reddetmişti. Amerika da nefret ettiği Chaplin'den intikam alabilmek için, çürütme kampanyaları aygıtlarının dişlilerini işletip ABD'ye girişini de yasaklamıştı. Sadece 1972'de kendisine verilen özel Oscar Ödülü'nü almak üzere ABD'ye adım atan Chaplin'e 1975'de, 86 yaşındayken İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından "şövalye" ünvanı verilmişti.


Charlie Chaplin ilk aşkını "Hayatımın Hikayesi" adlı kitabında şöyle anlatıyor:
"...Birden muzipçe bakan iri kahverengi gözleri, dolgun dudakları ve inci gibi bembeyaz dişleri görünce, tüm bedenim elektirik verilmişçesine titredi. Gösteri bittikten sonra kız yanıma gelerek küçük aynasını elime tutuşturup saçını düzelmeye koyuldu. Bu da bana onu yakından izleme fırsatı verdi. Bu yalnızca bir başlangıçtı... Saat tam dördü bir geçe, genç bir kız tramvaydan inerek yanıma geldi ve tam önümde durdu. Makyajsız çok daha güzel ve çekiciydi.."

Her söze "Bilmiyorum" diye, karşılık veren aşık olduğu bu ilk kıza, "Benimle evlenir misin" diye, soran Chaplin'in aldığı yanıt: "Daha çok küçüğüm" olur. Charlie Chaplin, 19 kız ise 15 yaşındadır.

Sinemanın ünlü Şarlo'su bu küçük kızı hayatı boyunca tenindeki sabun kokusuyla anımsayacak ama iki yıl sonra karşılaştıklarında duygularının yerinde yeller estiğinin farkına varacak; ilk aşkını çekici ve evlenmeye değer bulmayacaktır.


Çok hareketli bir özel yaşamı olan Chaplin, dört evliliğinin üçünü filmlerinin başrol oyuncularıyla yapmıştı. İlk evliliği 26 yaşındaki Mildred Harris'ten boşandıktan sonra 12 yaşındaki oyuncu Lita Grey ile birlikte olmaya başlamıştı. Grey 16 yaşında hamile kalınca açılan "tecavüz davası"ndan evlenerek yakasını kurtarmış, iki yıl geçmeden eşini başka küçük kızlarla aldatmaktan da geri durmamıştı. Açılan boşanma davasında zamanın rekor tazminatı olarak 600 bin dolar ödemek zorunda kalır.

Son evliliğini 53 yaşındayken 17 yaşındaki Paulette Goddard ile gerçekleştirmişti. 1944'de oyun yazarı Eugene O'Neil'in kızı Oona O'Neil ile evlenmişti.. İlk iki boşanması ve 1944 yılında açılan babalık davası oldukça sansasyon yaratmıştı.Toplumlar aşkın "etik" yönünü tartışırken, evrensel doğrular, insanlığın "ortak yasalarını" bulmaya çalışıyor. Medya aracılığıyla "aşk"ın "seks"e indirgendiğine tanık oluyor insanlık...Charlie Chaplin, ilk kez 19'undayken, 15 yaşındaki bir kıza elektiriğe tutulmuşçasına çarpılmış ve tüm yaşamı boyunca, karşılaştığı küçük genç kızlara aşık olmuştu.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük