Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Afyon yolundan enerji koridoruna

info@haberdukkani.com 10 Haziran 2010 Perşembe

Tarihin "ipek yolu"nu "afyon yolu"na dönüştüren dönem artık 20. yüzyılda kaldı.

21. yüzyıl ile birlikte tarihin ünlü "ipek yolu" enerji koridoru"na dönüştü. Narko/doların karanlık merkezleri ile şer odakları şaşkınlıktan kurtulamazken başlarını taştan taşa vurarak eski günlerin ihtişamını kaybetmemeye çalışıyorlar.

Boşadır harcanan tüm çabalar çünkü, tarih değişti.

Narko/dolar dönemi 20. yüzyıl ile birlikte tarihe karıştı.

Türkiye, 20. yüzyıldan 21. yüzyıla geçerken Dünya'nın "yeni dinamiklerini" algılamış olarak harekete geçtiğinde Dünya, "milenyum çılgınlığı" yaşıyordu henüz..

Türkiye'nin kendisine biçtiği rol Dünya'nın "yeni dinamikleri"ni bile şaşkına çevirmeye devam ediyor. Dünya daha da şaşıracak çünkü Türkiye "enerji koridoru"nun ana merkezi..

Dengeler değişti, Dünya'da yaşanan "enerji savaşları"na bağlı olarak gelişen yeni dengeler içinde ana merkez olmayı başaran Türkiye'nin atacağı her adım Dünya'daki bütün hesapların boşa çıkmasına yol açabilir. İşte bu nedenledir ki; ABD'li yorumcular, "Türkiye yumuşak müttefikten dikene dönüşüyor" diyebiliyorlar. Oysa ki; Türkiye, "dikene dönüşmüş" değil, sadece enerji koridorunun ana merkezi olarak Ortadoğu'da bölgesel güç olmanın verdiği avantajlardan yararlanma çabasında..Hepsi bu kadar da değil; Türkiye, değişen Dünya koşullarına bağlı olarak uluslararası bir aktör olarak kendisine uygun gördüğü rolü hakkını vererek oynama çabasında oldukça kararlı görünüyor. Bu kararlılık "yeni dinamikler" tarafından hoş karşılanmayabilirse de yapabilecekleri tek bir şey var: Uyum Sağlamak...

Türkiye narko/dolar karşısında eğilip bükülen, 70 Cent'e muhtaç olduğu günleri geride bırakalı çok zaman oluyor.Türkiye bugün kredi alıp borçlanabilen, borçlandıkça da "yiğit"leşen bir ülke durumundadır..

Esnaf "siftah" yapamadan kapatıyoruz diye feryad etse de, emekliler "açlık sınırında" yaşıyor olsalar da, memurlar "geçinemiyoruz" diyor olsalar da, işçiler ve memurlar "anamız ağlıyor" deseler de bütün bunlar bahsi diğer konulardır.

Bugün sigara kuyrukları, Sana yağı kuyruklarının yerini otomobil kuyrukları almış durumdadır.

Türkiye, büyüyor..

Tohum çatlayıpta çimenler büyürken toprak yarılır..

Tohum çatlamıştır bir kez Türkiye, toprağı yaracak, güneş ve suyla buluşacak. Bu gerçeğin önüne geçilemez.

Bu arada elbette ki; filleri de unutmamak gerekmektedir!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük