Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ailece güzel bir pazar kahvaltısına var mısınız?

info@haberdukkani.com 29 Mayıs 2014 Perşembe

Hayatını çalışıp ailesini mutlu etmeye adayan, yaklaşan emeklilik günlerini düşlemeye başlayan adam, bedenen ve ruhen dinlenebildiği tek gün olan pazar sabahı uyanmıştı. Yılların alışkanlığının verdiği telaşla traş olup giyindikten sonra, gazete sayfalarına göz gezdirdi. Haberleri okudukça içinin kararmaya başladığını sezince derhal vazgeçti.

Kahvaltı masasını hazırlamakla meşgul olan eşine, "Çocuklar hâlâ uyanmadılar mı?" diye, sordu.

Eşinden olumsuz yanıt alan adam, bir iç çekişin ardından, "Git artık uyandır şu miskinleri de hep birlikte kahvaltıya oturalım" dedi.

Kısa sürede evin içinde hoşnutsuzluk sesleri yankılanmaya başladı ama adam aldırış etmedi.

Ailenin reisi, güzel, güneşli, ılık ilk bahar mevsiminin pazar sabahında, eşi ve çocuklarıyla başbaşa güle oynaya bir sabah kalvatısı yapmak istiyordu. Çalışıp didinmekten yüksek öğrenimlerini sürdüren kızıyla oğlunun yüzlerini doğru dürüst göremiyordu. Evden sabahın alaca karanlığında çıkıyor, akşamın ilerlemiş saatlerinde bitkin bir durumda eve geliyordu. Akşam yemeklerini yiyen çocukları ders çalışmak için odalarına kapanıyorlar, o da televizyon izlerken gözleri ağırlaşıp yatağa zor atıyordu kendisini.

Yaşaması için ona kalan yalnızca pazar günleriydi. Ömründe kaç pazar günü varsa o kadar yaşayabildiğini düşünürken, odalarından çıkan çocukları yatak kıyafetleriyle kahvaltı masasına oturdular.

"Günaydın baba" diye, senkronize bir ses çınladı odanın içinde, adam yüreğinde müthiş bir ferahlık hissetti, içten bir tebessümle "Günaydın çocuklar" dedi.

Kız, tabağına kahvaltılıklardan bir kaç parça bir şeyler koyup çay fincanını kaptığı gibi masadan fırlayıp odasına gitti. Onun hemen ardından oğlu da aynı şeyi yaptı. Adam kahvaltı masasında eşiyle başbaşa kaldı.

"Hanım bu çocuklar şimdi ne yapıyorlar?" diye, sordu eşine..

Kadın: "Sen onlara aldırma, şimdi odalarında bilgisayarlarını başında hem kahvaltılarını yapıyorlar hem de ardadaşlarıyla haberleşiyorlar" diye, yanıtladı adamı.

Yüreği burkulan adam, işte o anda anda evrende tek başına olduğunu fark etti. Ne çocukları, ne de eşi..

Sahi siz, gerçekten de bir aileniz olduğuna inanıyor musunuz?


Akşam yemeklerinden vazgeçtim. Lütfen bana içimi sızlatmayacak bir pazar sabahı kahvaltınızı anlatın! Sünnet düğünü hariç...

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük