Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ajan devlet başkanı ve oligarkları

info@haberdukkani.com 16 Aralık 2015 Çarsamba

Ajandan devlet başkanı, oligarklardan işadamı olur mu?

El cevap: Ajanlık yani casusluk yapması için özel olarak koşullandırılarak, yetiştirilmiş bir elemandan devlet adamı portresi çıkmaz. Aynı şekilde global piyasalarda vurgun vurmak için yetiştirilmiş bir elemandan da başarılı bir işadamı portresi çıkmaz.

Günümüz Rusya'sının başında kariyeri casusluk başarılarıyla tescilli bir ajan bulunuyor. Rusya'nın ekonomisi global pazarlarda spekülatif vurgun entrikaları peşinde koşan oligarkların elde edebilecekleri kazançlara endeksli! Devlet yönetiminde eşine rastlanmamış bir deney zemini üzerinde duruyor Kremlin!

Liberal ekonominin efendileri, Rus oligarkların maharetlerini sergilemeleri için para arenasına sürülmelerinde kendileri için hiçbir sakınca görmediklerine göre; Rusya ekonomisini parlak bir geleceğin beklemediği çok açıktır.

Gelelim ajan devlet başkanına, dünya ülkeleri gizli servislerinde görmeye alışık oldukları bir ajan portresiyle aile fotoğrafları için poz verirlerken oldukça neşeli görülüyorlar.Hepsinin gözlerinin içi gülüyor. Bellik ki, bir gizli servis memurunun yetenekleriyle sınırlı kalan siyasi manevralar onlara oldukça eğlendirici geliyor.

Karl Marx, Friedrich Engels, Lev Troçki gibi ideologlar ne düşünürlerdi bilinmez ama, yoldaş Lenin'in oldukça canı sıkılıyordur bu duruma.. Vladimir Putin alınmasın ama yoldaş Lenin, Rusya'nın dümenini bir ajana ekonomik geleceği de oligarklara emanet edemeyecek kadar maharetli bir lider olarak dünyaya nam salmayı başarmış; dişli, zeki başlarılı ve saygın bir devlet adamı portresiydi.

Sonuç olarak, ne kadar donanımlı olurlarsa olsunlar, ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar "memurluk" donanımları ile "liderlik" vasıfları arasında büyük farklar olduğu çok bilinen bir gerçektir. Memurluk öğrenilir ama liderlik doğal vasıflar gerektiren çok özel bir Tanrı lutfudur. İşadamlığı da öyledir, ekonomist olabilirsiniz, eğer yeteneğiniz yoksa, kolayca müflis olursunuz, ama başarılı bir işadamı asla..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük