Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

A/Karmikler ve Karmikler

info@haberdukkani.com 29 Mart 2016 Salı

Her fani gibi ölüp gideceğim fakat, tuhaf dolaplara akıl erdiremeden gözüm açık gideceğim..

Bilinir ve kabul görmektedir ki; dünyaya gelirken hiçbir insanın anne ve babasını seçebilme şansı yoktur.

Bir adam var ki; anne ve babasını kendisinin seçtiğini iddia ediyor!

Yüksek eğitimini tamamlayanlar eğer isterlerse koşullarını yerine getirmeleri halinde profesör olabilirler.

Bir adam var ki; profesörlük kariyerini tamamlaması için zorunlu olan hiçbir basamağa adım dahi atmadan, kendi kendisini profesör ilan etmiş!

Bununla da yetinmemiş. Türkiye'nin en saygın yayınevleri arasında yer alan "İnkilap Yayınları" bu kişinin üstelikte (OSHO'ya ait olan) kitabını, profesör ünvanıyla basıp piyasaya sürmüş! Tam anlamıyla büyük bir skandal. Yayınevine sordum bu nasıl iştir diye, "diplomanızı ve profesörlük belgenizi görelim dyemezdik, nezakete aykırı olur diye.. uyarınız için teşekkür ederiz" dediler. Siz ne dersiniz bu işe bilemem ama taş gibi bir skandal ortada duruyor.

Türkiye'de kitap yazmak çok kolay. Örneğin alırsınız OSHO denilen ölüp gitmiş adamın kitaplarını, (çeviriye bile gerek yok, Türkçe baskıları mevcut) kendi isminizle bastırtırsınız, böylece kendi kendinizi 40 kitap yazmış bir profesör ilan eder, dilediğiniz kadar şişinirsiniz. Barkodsuz ve bandrolsüz olarak bastıracağınız kitaplardan elde edeceğiniz vergisiz kazançtan nasıl olsa Maliye Bakanlığı'nın haberi olmayacak. Çoktan ölüp gitmiş olan Osho'nun da.. Neresinden bakarsanız bakın bal gibi skandal..

Aramızda öyleleri var ki; bunlar "A/Karmik" yani arınmış olanlar. A/karmiklere göre, Onların dışında kalanlar, "Karmik" yani dünyevi olanlar.

A/Karmikler, her türlü günah ve kötülükten arındıklarına, geldikleri yere döndüklerinde hiçbir şeyden sorumlu tutulmayacaklarına inanıyorlar. Onlara göre kendilerinden olmayanlar yani Karmikler, bu dünyada ne ektilerse onu biçmek zorunda olan ve geldikleri yere geri döndüklerinde de bu dünyada yaptıklarından sorumlu tutulup yargılanacak olanlar. A/Karmikler ise, ne bu dünyada ne de ötki dünyada yaptıklarından sorumlu tutulmayacak olanlar! Çünkü, onlar A/Karmik olmuş, yani "arınmış"lar. A/Karmik olabilmek için ne yapılması gerekiyor biliyor musunuz? Anne ve babasını kendisinin seçtiğini, astral seyahatler yapabildiğini, daha pek çok tuhaf ve akıl almaz iddialar ileri süren üstadın gönüllülük esasına dayalı hizmetinde bulunmak ve rahlesinden geçmek gerekiyor. Aksi halde ağzınızla kuş tutsanız bile "A/Karmik" olamaz hep Karmik kalırsınız.

A/Karmikler vejetaryen olup, organik olmayan hiçbir şey yiyip içmiyorlar, üstadlarının külliyen çalıntı olan kitaplarından başka kitap okumuyorlar. Ne gazete okuyorlar ne de sinema ve tiyatroya gidiyorlar. Kısacası A/Karmikler, Karmiklerin dünyasından uzak kendilerine özgü bambaşka alemlerin gizemli rotalarına yelken açıyorlar. Yalnızca kendileri gibi A/Karmik olanlarla oturup kalkıyorlar. Anne, Baba, kardeş, akraba, sevgili, eş ve çocuklar karmik oldukları için onlardan da kopup uzaklaşmayı tuhaf bulmuyorlar. Demokrasi ve insan hakları var; dileyen dilediği yaşam biçimini tercih edebilir, neye istiyorsa ona inanabilir. Çünkü, inanç özgürlüğü var, kişiler inaçlarından ötürü suçlanamazlar. Hepsi birden insanlık halleridir.

Fakat, kimse kimsenin basılı eserini apartamaz etik değil, üstelik bir de konuya ilişkin "yasa var".. Ve tabi bir de işin vergilendirilememe durumu var. Hele ki, bir de vakıf kurmuşsanız. Bütün bu olup bitenler vakıf çatısı altında gerçekleşiyorsa..

Dünya ve insanlık halleridir, her şey olabilir ama hiç kimse profesör ünvanına sahip olmadığı halde kendisini profesör olarak tanıtamaz, kitap bastırtamaz. Yapılmış olması halinin Türkçe'de bir adı da var elbette ama ben yazmaya gerek görmüyor, yazının seviyesini de korumaya özen gösteriyorum. Kalibresi yüksek şahsiyetlerin bu tür işler yaptıkları hiç duyulmamıştır. Çapsızların ise ne yapacakları hiç belli olmaz.

Türkiye'de tuhaf işler olurken, biz (!) profesör ile a- karmikleri hakkındaki acayip iddiaları ve tuhaf işlerini araştırmaya, tespitlerimizi siz okurlarla paylaşmaya devam edeceğiz.  Peki bütün bu olup bitenleri neden mi kaleme alıyoruz? Sağlıklı yaşam için spor yapmak gibi bir şey,
bu da bizim hobimiz.

----

* Osho/Chandra Mohan Jain (d. 11 Aralık 1931 - ö. 19 Ocak 1990), 1960'lardan itibaren Acharya Rajneesh, 1970'lerde ve 1980'lerde Bhagwan Shree Rajneesh ve 1989'dan sonra Osho olarak bilinen, Hint mistik guru ve spiritüel. (Bakınız:https://eksisozluk.com/osho--341501)

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük