Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Akıl özgürlüğü

info@haberdukkani.com 30 Eylül 2012 Pazar

Hiç merak ettiniz mi, yerkürede "fuhuş özgürlüğü" kadar "düşüncenin ifadesi özgürlüğü" var mı?

Fuhuş özgürlüğü , para karşılığı cinsel ilişkiyi meslek edinenlerin mesleklerini özgürce uygulayıp uygulayamadıklarıyla ilgilidir.

Türkiye'de "fuhuş özgürlüğü" vadır. Yoktur diyene genelevleri işaret edebiliriz.

Genelev patroniçesi müteveffa Matil Manukyan hakkında sıkça soruşturma yürütülmemişken; yazarlar, ozanlar ve gazeteciler ölünceye kadar takibatlardan yakalarını kurtaramamışlardır.

Düşüncenin ifadesi özgürlüğü bir anlamda akıl özgürlüğüdür de..

Aklımız özgür değilse eğer, düşünemeyiz ve düşüncelerimizi özgürce ifade edebilme talebimiz de olmaz.

Örneğin Osmanlı edebiyatında erotizm eşcinsel ağırlıklıdır. Yüzlerce divan raflarda durur da içindekileri görmezden geliriz. Neden mi, "akıl özgürlüğü"müz yoktur da ondan.

Bir de "cinsel özgürlük" vardır ki; kişilerin cinsel tercihlerini kapsar.. Modern ülkelerde tıbbi opersayon sonucu dileyen "kadın" dileyen de "erkek" olabiliyor..

Türkiye'de son yıllarda cinsel özgürlük var olabildi. kimse kimseye cinsel tercihlerinden dolayı rahatsızlık vermiyor artık. İkiyüzlülük sisler ardına çekildi. Ayıp yorgan altından cadde ve meydanlara çıktı.

Peki ya "düşüncenin ifadesi özgürlüğü"nden ne haber!..

Hocalar, kocaları eve bağlayabilmek için "muska" yazıyor hanımlara.. Büyücüler aşıkları birbirinden ayırmak için, alacakaranlığında gecelerin mezarlıklarda büyü tazeliyorlar...

Hani sırası gelmişken "akıl özgürlüğü"nden de söz edecektik ama bu konuya neşter atabilmek için, daha bir kaç yüzyıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle size "akıl özgürlüğünüzü kullanabiliyor musunuz" diye, hiç sormayacağım.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük