Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Alemlere akalım

info@haberdukkani.com 04 Ağustos 2012 Cumartesi

Gençlerin dilinde Türkçe yenileniyor..!

Anlamakta zorlandığımız yeni sözcükler türetiyor genç kuşaklar. Uzun uzadıya konuşmayı pek sevmiyorlar anlaşılan. Bir kaç heceden oluşan "türedi" sözcüklerle çok "şey" söylemeye çalışıyorlar birbirlerine. Ve tabi kimse kimseye kendisini "tam" olarak ifade edemediğinden, "sağlam" dostluklar kurulamıyor. Bu yüzden de kalıcı dostlukların yerini "yapay" ve "çıkara" dayalı "geçici" ilişkiler ağı sarmalıyor genç insanları. Ne yazık!

Gençler tembel işi sığ sohbetlerle idare ediyorlar insan ilişkilerini. Kimse kimseyi dinleme zahmetine katlanmıyor, konuşmacılar birbirlerinin sözlerini kesiyor, anlatılmamış olanı çok iyi anladıklarına inanarak.. Sonra da her fırsatta "diyalog"dan söz ediyorlar birbirlerine!

İnternet ortamında gelişen ve giderek yaygınlaşan yazışmalar, Türkçe yazım kurallarını çoktan rafa kaldırdı bile.. Klavyede parmak uçlarını oynatmayı sevmeyen ama sürekli yazışan insanlar topluluğu "sanal" bir yazım dili geliştirdiler ve anlaşıyorlar!

Ellerden hiç düşmeyen cep telefonlarının klavyelerinde dolaşan parmaklar, sürekli mesaj yazıp gönderiyor birilerine.. Otobüste, metroda, yollarda yürürken ve hatta karşılarında birileriyle konuşurlarken..

İletişim teknolojisi gelişip yaygınlaştıkça, insanoğlu konuşma yeteneğini unutacak neredeyse... Kimse kimseye zaman ayırıp "tatlı" ve "içten" sohbet edemez hale geldi.

Günümüz gençliği "alemlere akıyor" ve böylece "mutlu" oluyor.

Zaman hızlandıkça, gençlik alemlere akıyor!

Yazıları kısa tutalım çünkü artık zaman yok.

Irak, Mısır, Libya, Suriye, İran derken ve zaman kalmadı hiç; gençlik alemlere akarken, Dünya yeni düzenekleri çoktan harekete geçirdi bile.. Artık hiç zaman yok.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük