Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Anlamadınız mı?

info@haberdukkani.com 11 Ağustos 2014 Pazartesi

Cumhurbaşkanlığı seçim sandığından yaklaşık yüzde 52 oy alan Erdoğan çıktı. Sonuç malumun ilanından başkaca bir şey değildir.

Kendilerini laik, cumhuriyetçi, Atatürkçü ve ulusalcı olarak tanımlayanlar ile eski tüfek solcu abiler, sosyal demokratlar, entelektüeller hop oturup hop kalkıyorlar. Yahu hani sizler demokrasi aşıkları idiniz! Ne oldu size?

Sizin gibi düşünmeyen, sizin kadar çok bilmeyen geniş halk kitlelerini "sabun" mu yapacaksınız?

O beğenmediğiniz, karşı görüşte olduğunuz geniş halk kitleleri sizlerden çok daha fazla demokrat. Siyasi mücadelelerini "demokratik" yöntemlerle sürdürürlerken, sizleri hiç aşağıladılar mı? Kendinizi aşağılanmış hissetmenize neden olacak ne yaptılar?

Her ne yaptılar ise, demokrasi kuralları içinde gerçekleştirdiler. Beğenmemek hakkınız elbette. Peki sizler ne yaptınız? Sandığa gidip oy kullanmaya bile üşendiniz. Daha da açıkçası, oylarınızın sonucu değiştirmeyeceğine en başta sizler "peşinen" inandınız. Ve demokrasi mücadelesinde yenik düştünüz.

Şimdi kendinize kapı komşunuzu bile düşman görüyorsunuz. Neden? Yaşam biçimi sizin dünya görüşünüzle bağdaşmıyor diye ya da sizin gibi düşünmüyor diye (!) Nasıl ki, siz onun gibi düşünmek zorunda değilseniz o da sizin gibi yaşamak ve düşünmek zorunda değil.

Yıllarca yoksul, eğitimsiz geniş halk kitlelerin içinde "gemisini kurtaran kaptan" olarak yaşamaya alışmış olanlar, toprak reformunu bile gerçekleştiremeyen siyaset anlayışının iflas ettiği gerçeği ile yüzleşiyor.

Ezilen yoksul, eğitimsiz kitleler kendi tırnağıyla başını kaşıyacağını anlayınca, Türkiye'de statüko değişim ve dönüşüme yönelmek zorunda kaldı. Bütün olup biten bundan ibarettir.

Efendim "rejim" tehlikede, "cumhuriyet" yıkılıyor feryatlarının en baş sorumluları sizler değil misiniz? E, madem ki rejim ve cumhuriyet tehlikedeydi de sizler ne yaptınız!!?? Uyudunuz mu?

Rejim ve cumhuriyet yerinde duruyor; Türkiye'nin sorunları da.. Önemli olan insanların birbirlerine düşüp kutuplara bölünmesi, tarafların bribirlerini "düşman" ilan ederek "ego" tatmini yaşamaları değildir. Önemli olan "ateş çemberi" haline gelen bölgesinde Türkiye'nin sorunlarına çözüm üretilmesidir.

Bugün Türkiye'nin 30-40 yıl önceki yoksul ve eğitimsiz, aymaz geniş halk kitleleri yok. Bugün "uyanmış" kendi tırnağıyla başını kaşıyan ve kendisine sahip çıkıp bağrına basan liderine "minnettarlık" ve aşk"la bağlı %52'lik halk var.

Çevrenizde didişecek kimseler aramak yerine, - size göre- "eksik"lik ve "yanlış"lar var ise, suçu kendinizde aramanızda büyük yarar var.

Sıkça örnek gösterdiğniz Adolf Hitler var ya, sakın olaki sizler gibi düşünenler sayesinde iktidar ve muktedir olabilmiş olmasın!? Arada bir de olsa yakın tarihi otopsi masasına yatırmakta büyük yarar vardır.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük