Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Anneler, çocuklar ve öteki hayatlar

info@haberdukkani.com 08 Mayıs 2011 Pazar

Bugün anneler günü, hangi yaşta olurlarsa olsunlar bütün çocukların annelerine sevgi, saygı, vefa ve minnettarlıklarını ifade edecekleri çok önemli bir "şans" günü.

Elbette bu işin ideal yüzü.

Bir de başka yüzü var ki; insanlığın yüzkarası ve hiç kimsenin işine gelmeyen ama inkar ve mazeret kaldırmayan bir gerçek.

Darülaceze, huzurevleri, bakımevleri, hastane odaları ve evlerin anılarla dolup taşan ıssız odaları ile koridorları.

Ve bir de kimsenin uğramadığı bakımsız, sahipsiz "anne" mezarları..

O bahtsız anneler için "Anneler Günü" sevgi, saygı, şefkat, merhamet ve "Vefa Günü" olmaktan çıkmış! Ne gelen var, ne hal hatır soran, ne el öpüp yanak okşayan!

Hiçbir anne çocuğundan "beklenti" içinde değildir. Amma velakin, gelin görün ki; çocuklar annelerin düşlerini gerçekleştirmiyorlar. Buna karşın hiçbir anne yaşadığı düş kırıklıklarını evladının yüzüne vurmuyor. Umudunu hiçbir zaman yitirmiyor ve sabırla düşlerinin geçekleşeceği günü bekliyor, içi sızlıyarak ve yüreği kanayarak..

Huzurevlerinde "kimsesizliğe" terk edilmiş annelere evlatlarını soracak olsanız, sevgiyle ve övgüyle anacaklardır yavrucuklarını ve sitemlerini kendi iç dünyalarında gizleyeceklerdir.

Evladı ya da evlatları tarafından bayram günlerinde bile kapısı çalınmayan anneler tanıdım. Çocuklarının fotoğraflarıyla avunuyorlar ve torunlarını ne kadar da çok sevdiklerinden sözediyorlardı uzun uzadıya, hiç göremedikleri halde..

Hasta yataklarında felçli, bakıma muhtaç anneler gördüm.. Gözlerinin derinliklerinde gizlemeye çalışıyorlardı acılarını, özlemlerini, hasretlerini.. Derin iç çekişleri ve suskunlukları kahrediyordu insanı.

Sonsuz yaşamı kazanabilmek için, "deb-i Dünya'da" iyi insan olarak yaşayabilmek; işte Ademoğlunun en büyük sınavı..

Size göre kazancınıza tek bir lokma bile "haram" katmadan çok zengin olmuş olabilirsiniz ama bunu belirleyecek olan "amel defteri"nize düşülmüş olan notlar olacaktır.

Size göre olanaklarınız ölçüsünde herkesin yardımına koşmuş olabilirsiniz ama yakınlarınız, sizi dost bilenler ve komşularınızdan herhangi birisi aç yatmış ise eğer; övüncünüz püf diye söner, kıvancınız utancınız olarak çıkar karşınıza..

Bizler için büyük bir şans günü olan Anneler Gününde annelerimizin mubarek ellerinden öpelim ve onların kalplerini hiç kırmayalım.

Öteki hayatlar bildiğiniz gibi değil; bu hayat ise mutedil dalgalı, yalan ve biraz da matrak doğrusu..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük