Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ateşe baca, kitaba hoca, ona bugece bi'koca lazım..

info@haberdukkani.com 28 Ocak 2014 Salı

Seversiniz, beğenirsiniz yıllardır alkışlarsınız, düşlersiniz; onun adı Hülya Avşar!

Kraliçelik tacı elinden alındığı günden sonra, kara bahtı açılan Hülya Avşar'ın "Bana bi koca lazım" şarkısı, eğlendirdiği gibi topluma ayna da tutuyor. Her şarkı sözü toplumun duygu ve düşüncelerinin dışa vurumu, dile getirilmesidir. Bu nedenle dillerden düşmez olur şarkılar.

Mezopotamya'da her ateşin bir bacası, her kitabın bir hocası var. Ancak her genç kız, kendisini bütün bir ömür boyu sevecek, iyi ve kötü günde yanında olacak bir koca bulamıyor.

Doğal olarak her kadın: "Bana bi'koca lazım" diyor. Fakat jigolo, tacizci, tecavüzcü, dayakçı ya da katil aramadıkları kesin.

Yapılan bir araştırmaya göre 2013 yılı Türkiyesi'nde erkekler, 214 kadını öldürmüş. 167 kadın/kıza tecavüz etmiş. Bunlar da yetmezmiş gibi 10'da çocuğu öldürmüş!

Öldürülen kadınların yüzde 15'i kocalarından şiddet gördükleri için boşanmaya kalkışınca canlarından olmuşlar.

Tecavüzcülerin yüzde 52'si tanıdıkları erkekler tarafından gerçekleştirilmiş. Tevacüz vakalarının yüzde 36'sı ise kadınların evlerinde gerçekleşmiş..

Kadın cinayeti katillerinin yüzde 10.7'si intihar etmişler.

Daha fazla uzatmaya gerek yok. Bu verilere kimselerin aldıracağı yok, kadınların yazgısını değiştirmeye gücü yemez istatistiklerin ama araştırma raporunda yer alan sayılara daha fazla yer vermeyi benim için kaldırmıyor.

2014 yılını yaşayan Türkiye'de kadınlar, henüz ne birey olabimiş ne de insan hak ve özgürlüklerine kavuşabilmiş değiller.

Sizce Türkiye "uygar" bir ülke mi?

Ajda Pekkan yıllar yılı pek çok genç kızın idolü olmayı başarmıştır da Nobel ödülü kazanmış bir bilim kadını hiçbir kadınımızın ya da genç kızımızın idolü olamamıştır. Acaba neden? Sakın bizler onların her birisinin Ajda Pekkan ya da Hülya Avşar olmasını istiyor olmayalım!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük