Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ayıp ettiniz Kemal Bey

info@haberdukkani.com 27 Nisan 2011 Çarsamba

İstikrarı sağlayan çarkları sadece mutlu bireyler döndürebilirler. Gerçekte onlar Dünya'nın efendileridir.

Ağlayan, acılar içinde kıvranıp inleyen, yaşlılık ve yoksulluk içinde yalnızlaşanlar, istikrar çarklarını döndürmek şöyle dursun, dişlileri arasında engel teşkil eder hale gelirler.

Siyasi patronların en önemli sorunu yönettikleri toplumu "mutlu" edebilmektir.

Siyasi patronların sözcükleri iyi seçmeleri ve yerli yerinde kullanmaları gereklidir. Sözcüklerin özenli seçilmiş olması da tek başına yeterli değildir; amaca uygun değerlendirilmesi zorunludur.

Baştan çıkaran ihtiraslar, salgın hastalıklar, acılar, yokluklar, yoksulluklar ve bunların yol açtığı çok güçlü duygular; toplumu istikrarsızlaştıran kara delikler oluştururlar. Bu kara delikler ilk önce siyasetin patronlarını yutuverirler.

Mutlu, üreten ve tüketen bireylerden oluşan toplumlarda istikrar hiç körelmez. Böyle toplumlarda siyasileri yutan kara delikler oluşmaz hiç.. Devletler, ekonominin izin verdiği ölçekte nefsini tatmin edenlerden oluşan vatandaşlarıyla güçlenebilirler.

Düzenli ve istikrarlı toplumların içinde "kahramanlar" çıkmaz; hiç kimsenin kahraman ya da "yüce" olma fırsatı olmaz.. zaten uygarlığın da kahramanlara ihtiyacı olduğu görülmemiştir. Tarih boyunca kahramanları yaratan siyasi yetersizlikler olmuştur.

Çelik olmadan iş makineleri üretilemeyeceği gibi, sosyal çalkantılar olmadan doğum yapmıyor trajediler.. Başarılı bir siyasi patron toplumun trajedilere gebe kalmasına izin vermez.

Gelelim "uyumsuzluk" denilen illete.. Uyumsuzluk bir tek bireyin hayatından çok daha fazlasını tehdit eder; doğrudan toplumun kendisi için tehlike oluşturur. Düzen ve istikrarı tehdit eder. Siyasetin patronları, toluma önderlik ederlerken, uyumlu ve örnek rol model olmayı da başarmak zorundadırlar.

Dünya değişim rüzgarlarıyla yelkenlerini şişirmiş hızla yol alırken, CHP de değişim süreci yaşar oldu. CHP liderlik koltuğuna oturan Kemal Bey, seçim atmosferi gereği her gün meydanlarda nutuklar atıyor. Toplum dikkatle, özenle ve belkide çok büyük umutlarla dinliyor seçim nutuklarını Kemal Bey'in..

Kemal Bey'in meydan söylemlerinde Atatürk'ün partisi CHP liderinin ağzından Atatürk'ün nutuklarını anımsatacak sözcükler bekliyor vatandaş hasretle.. Ama ne gezer! Kemal Bey'in ağzından neredeyse "küfür çıkacak (!) Çok şaşırtıcı, kahredici ve bir o kadar da yüzkızartıcı bir durum.

Kemal Bey, önce toplumdan sonra da hedeflediği kişiden özür dilemeli.. Efendim ben aslında şöyle diyecektim.. açıklamaları çıtayı çok daha aşağıya düşürüyor. Kemal Bey'in ne söylediğini, ne söylemek istediğini toplum televizyon ekranlarından izledi ve neyin ne olduğunu anladı. Tercümana hiç gerek yok.

Meydanların acemisi bir siyasi patron, acemiliğin yol açtığı iş kazasını da kabul etmeli ve özür dilemesini de bilmeli.

Olmadı Kemal Bey, o sözler hiç yakışmadı. Bu toplumun mutlu bireylere, ülkenin de istikrara ihtiyacı var. Toplumun bireyleri küfüre ramak kala durumlarından şaşkın, umutlar püf diye sönmeden özür dileyin lütfen.. Ki; sizin gerçekten de farklı bir siyasi patron olduğunuza inanalım.

Ne dersiniz size inanmamızı istiyor musunuz?

İyi de küfüre ramak kaladan sonra, "Benim adım Kemal" teminatı yeterli olmayabilir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük