Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Ayşe, eskiden sakız çiğnerdi

info@haberdukkani.com 31 Mart 2016 Perşembe

Dünya'nın ilk gündem maddesi terör ve mülteciler...

Oysa ne iyi olurdu Dünya'nın ilk gündem maddesi eşit paylaşım olmuş olsaydı. Olamaz mıydı? Elbette olabilirdi, olmalıydı da ama ne yazık ki; Dünya'nın Efendilerinin arzuları bu doğrultuda değil!

Ben, Demokritos'dan Aristo'dan Platon'dan, Sokrattes'ten, Ömer Hayyam'dan Mevla'dan, Yunus Emre'den söz etmek istiyorum elin oğlu Nataşayla yatıp futbolla kalkıyor!

Ben, bedenimi tuzlu mavi ve ılık sulara, gözlerimi çiçek tarlalarına, kulaklarımı piyano tuşlarına, ruhumu da huzura teslim etmek istiyorum fakat, akıp giden zaman beni bilinmez ve dayanılmaz acılara sürüklüyor!

Keman ile arşe her ne yapsalar bir bütün olamıyorlar. Bütünleşebilmeleri elbette ki mümkün ama, hani virtüöz nerede?

Ayşe, eskiden sakız çiğner canı sıkıldıkça dudaklarını büzerek bir güzel şişirip patlatır böylece sıkıntıdan patlamaktan kurtulur, gözlerine hınzırca ve gizemli bir parıltı çöreklenirdi.

Ayşe şimdilerde gözlerini internete dikmiş, kendisi için kim ne yazıyor, ne düşünüyor ve acaba daha ne yazacak diye tasalanıyor! Ne huzuru kalmış, ne de rahatı.. Ayşe eskiden dostlar arasında dedikodu kaynatılmasından gizli bir haz alırdı ama internette dedikodu çıkınca, tansiyonu çıkıp kendisini kaybediyor; eskiden "sakız" çiğneyen Ayşe şimdilerde "insan" çiğniyor!

Ardı arkası kesilmeyen iddialar, dedikodular ve söylenceler internette dolaşıma girdiğinde sanki tüm dünya sarsılıyor da üstüne yıkılıverecekmiş gibi bir duyguya kapılan Ayşe'de şafak atıyor! Oysa gerçek çok başka, insanlar kredi kartlarının taksitlerini nasıl ödeyebileceklerinin hesabını yapıyor.

Can sıkıntısından ya da sağlıklı yaşam sürdürebilmek için kimileri tenis oynuyor, kimileri havuzlarda su sporları yapıyor, bazıları da yoga salonlarına koşuyor. Sporun her türlüsü yararlı elbette ama ruh sağlığının korunabilmesi için en iyi spor hangisi hiç düşünen ve kafa yoran yok! Maksat spor olsun isterse kafayı üşütsün ne önemi var!

Oysa ki ben, Demokritos'dan, Aristo'dan, Yunus Emre ve Ömer Hayyam'dan söz etmek istiyordum. İnsanlığı değerli üstatlarından.. Nikola Tesla'dan, bilimin aydınlığında umutlanmak istiyordum...

Güzel düşüncelerimi dağıtan sanmayın ki keçilerdir, insan zannettiklerimizdir.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük