Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Azazil

info@haberdukkani.com 26 Aralık 2010 Pazar

Tanrı, meleklere Adem'e secde edilmesini emrettiğinde buyruğa karşı çıkıp itaat emeyen tek melek Azazil olmuştu.

Tanrı tarafından "süre" verilerek cennetten kovulan Azazil, bundan sonra Şeytan ya da İblis adıyla anılmaya başlandı.

İlk günahın işlendiği o lanetli gün gelip çatmış ve Adem ile Havva da cennetten kovulmuştu.

Cennetten kovulan "asi" Azazil, Şeytan olup çıktı ama aynı yerden kovulan "günahkar" Adem ile Havva insan olarak kalmayı başardı! 

Beşer şaşar olan insan, kendisini yaratan Tanrı'ya asi gelmemiş yanıltılmış, kandırılmıştı. İşte Şeytan ile insan arasındaki "büyük" fark.

Tanrı tarafından "süre" verilen Şeytan, fani insanoğlu'nun peşini bir an olsun bıramayıp sürekli olarak yanıltmaya ve kandırmaya devam etmekte..

Ölümlü insan, hiç istemeden bütün sınavlara Şeytan'la birlikte girmektedir. Bu yüzden de tepeden tırnağa günaha batmakta, sınavlarda başarı kazanması hani neredeyse mucizelere bağlı hale gelmektedir.

Tanrı'nın güneşi iyiye de kötüye de yansımaktadır. Güneşin ışığı yerkürede yayılırken insan yanında eşekle birlikte yürümeye devam etti!

İnsanın saf ve bakire ruhlarını ayartan, yanıltan, kandıran, kirleten günahkara dönüştüren Şeytan ise güneşi hiç hak etmiyor..

Romalılar, ele geçirdikleri toprakların yollarına taş döşemişlerdi ama Nil vadisinin yollarına hiç taş döşememişlerdi. Çünkü Romalılar Nil vadisini yağmalamaya gelmişlerdi. Şeytan, Romalıları yanıltmış, kandırmış; Nil vadisini yağmalattırmış, büyük bir medeniyeti yıktırıp yok ettirmeye uğraşmıştı.

Şeytan, insan zihnini endişelerle çınlatmaya devam ediyor. Bu işi İsrafil, Sur'u üfleyene kadar da sürdürecek!

Şeytan, devletlerin yönetimlerinden sorumlu olan kadroları nasıl yanıltıyor? Onlar yanıltılıp kandırıldıkça kitleler nasıl da harab oluyor!

İsrafil, Sur'u üflediğinde, kıyamet kopacak. Ölümlü insanlar Tanrı'ya günahlarının hesabını bir bir verecek. İnsan olarak var edildikleri yerde, Tanrı katında hesap verme günü yine "insan" olarak yer alacak.

Şeytan'a gelince.. O Tanrı katında bir daha asla "Azazil" olamayacak. Hep Şeytan olarak kalacak.

Ve yalnızca Şeytan'ın sesini dinleyenlerde..

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük