Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Aziz Nesin gazetecileri çok fena işletmiş!

info@haberdukkani.com 21 Ağustos 2011 Pazar

Şu gazeteciler ne kadar da çok şey biliyorlar, şaşmamak elde değil.

İşin ehline sorulduğunda cehalet fışkırıyor kalemlerden, çünkü "uzman" değiller.

Gazetecilik denilen "iş" kolu, "habercilik"ten ibarettir aslında. Yani bir "meslek" bile değildir.

Gazeteci habercilik çizgisini aşıp "ukala" bir "bilgiçlik" edasıyla ekranlarda boy gösterip her konuda ahkam kesmeye başlayınca, gazetecilik mesleği titrek bir mum ışığı gibi "püf" diye kararan bir sektöre dönüşüverdi.

Ama ne gam!

Beyler ve hanımlar kameraların karşısına geçip saatlerce ve her konuda konuşuyorlar rahatlıkla. Eh, ünlü olacak ve bu yolla toplum içinde kendilerini "adam"dan saydıracaklar ya..

El insaf yahu, insanda biraz utanma sıkılma olur. Gazeteci, hiç bir konuda uzman değildir, olsa olsa "haberci"dir. Olayları kamuya yansıtır ve kenara çekilip oturur efendice. Ondan sonrası kamuya yansıyan haberlerin ardından ortaya çıkacak soruları aydınlatacak olan konunun uzmanlarıdır. Yani söz uzmanlara bırakılır ki; haberde yer alan konu netlik kazansın.

Ne gezer! Bizim gazeteciler "havada" gezer oldular, ayakları hiç yere basmıyor. Her konuda her şeyi bilen gazeteciler hani fırsatını bulsalar ülkeyi de yönetecekler, Dünya'yı da.. Zaten TBMM'nin koltuklarına talip olmaları da bunu kanıtlamıyor mu?

Gazeteciler, futbolculardan daha iyi futbolcu, pilotlardan daha iyi pilot, ahçılardan daha iyi ahçı, çevre mühendislerinden daha iyi çevre mühendisi, belediye başkanlarından, siyasetçilerden, sanatçılardan daha iyi olduklarına inanmışlar ya da inandırılmışlar birilerince; bir havaya girmişler ki, onları kendilerine getirip hadlerini bilmelerini sağlayacak hiç bir şey olamaz yeryüzünde..

İyi güzel de şu gazeteci tayfası halkı top yekün aptal mı sanıyorlar acaba?

Aziz Nesin, gazetecileri çok fena işletmiş anlaşılan.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük