Seçim Sonuçları 2023
Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

B'nai B'rith (Ahid Çocukları)

info@haberdukkani.com 10 Ekim 2010 Pazar

1843 yılında kurulmuştur. Günümüzde 58 ülkede örgütü bulunan, 230.000 üyeli en büyük Yahudi kuruluşudur.

Dünyada uluslar arası olayların akışını etkileyebilen bir güce sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Kendi sözleriyle:
"Dünyadaki diplomatlar, başkanlar, krallar ve Vatikan'la yakın ilişki içindeyiz. Washington'dan Kudüs'ten ve tüm dünyadan liderler, Yahudiliği ilgilendiren konularda bizi ararlar. B'nai B'rith kuruluşundan buyana Birleşmiş Milletlerde çok önemli rol oynamaktadır. BM de sürekli mevcut tek Yahudi kuruluşuyuz. Ayrıca giderek önem kazanan Avrupa Birliği bünyesinde de yer almaktayız."

B'nai B'rith, etkilerini tanıtmak amacıyla düzenli olarak yayınladığı ve çok etkili haber bültenlerinden derlenmiş bazı bilgiler aşağıdadır:

*14. 12. 1999 - "Daha da önce Yahudi olmayanların 2. Dünya Savaşı'nda bazı dev Alman firmalarında zorla çalıştırılan Yahudiler için tazminat alma çabaları hiç sonuç vermemiş hatta bir özür bile dilenmemiştir. Fakat, B'nai B'rith devreye girdikten sonra, söz konusu şirketler önce 3.3 milyar mark ödemeyi kabul etmişler, bunu yeterli bulmayan B'nia B'rith, New York Times gazetesine bu firmaları 2. Dünya Savaşı'nda yaptıklarından ötürü eleştiren tam sayfa ilanlar vermekte dahil olmak üzere yaptığı baskılar sonucu 10 milyar mark tazminat ödenmesi karara bağlanmıştır."

*02. 11. 1999 - "Hollanda Başbakanı B'nai B'rith yetkilerine Nazilerin işgali sırasında Hollandalı Yahudilerden çalınan varlıkların geri ödenmesi konusundaki araştırmanın bu yıl içinde tamamlanacağı sözü vermiştir."

*09. 09. 1999 - "Babtistlerin, Yahudilerin "tamama ermesi" yani yeni ahidi de kabul etmeleri için dua edeceklerini açıklamaları üzerine B'nai B'rith şu yanıtı vermiştir: "Biz, Torah'a inanıyoruz ve o tamdır. Ona inananlar tamama ermiş Yahudilerdir. Biz, tanrı habercisi olarak bir insan bekliyoruz, Hıristiyanlar gibi tanrısal sıfatlara sahip bir Mesih beklemiyoruz. Aynı mantıkla en son vahiy olan Kur'an-ı Kerim'e inanmayan Hıristiyanlar da "tamama ermesi" gereken Müslümanlar olmuyorlar mı?"

*06. 01. 2000 - "B'nai B'rith, 20. 01. 2000 tarihinde Miami'de Demokratikleşme-Diktatörlük karşılaştırması ve Sivil Yönetim- Askeri Yönetim karşılaştırması konularında bir Latin Amerika toplantısı düzenleyecektir"

B'nai B'rith, ayrıca "İpek Yolu Projesi"ne büyük önem ve destek vermektedir.

Amaç; Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkistan demokratikleşmesi ve serbest ticarete açılmasıdır. Bu bölgeyi stratejik konumu, zengin doğal kaynakları ve halklarının çeşitliliği bakımından önemli bulmaktadırlar.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük