Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Başarısız devlet / Failed state (!)

info@haberdukkani.com 02 Nisan 2020 Perşembe

Yurt genelinde 'Evde kal' çağrısına büyük oranda uyuluyor

İnsanlık küresel, amansız bir salgınla karşıkarşıya, bizim bazı aklıevvellerimiz "Sokağa Çıkma Yasağı" uygulansın istiyorlar!

Oysa ki; Kovid-19 pandemisinin kurtarıcı aşısı ülkede "Sokağa Çıkma Yasağı" uygulanması olamaz. Çare değildir.

Sokağa Çıkma Yasağının uygulamaya konulması demek, yoksul insanları açlığa sürüklemek demek olacağından, çok büyük ve önlenemez sakıncaları vardır. Bu gibi hallerde "Sokağa Çıkma Yasağı" ilan edilmesinin toplumu kaosa sürükleyebilme olasılığı çok yüksektir.

Yoksulluk ve kıtlık kıskacında olan, kimliklerin ve sınırların sert bir şekilde ayrıştığı, sosyal birlikteliğin olmadığı ve hükümet otorisinde zafiyet görülen, yeraltı zenginliklerine sahip ülkelerin ne hale getirildiğinden haberiniz var mı?

Acaba günümüz dünyasında bölgesel/küresel güçlerin müdahalesine açık hale gelen ülkelerin sayısından haberiniz var mı?

Başarısız Devlet / Failed State, durumuna düşen ülkelerin başına ne gibi felaketler geldiğinden ya da gelebileceğinden habersiz geniş halk kitlelerinin karşısına çıkıp her fırsatta "Sokağa Çıkma Yasağı Uygulansın" çığırtkanlığının altında yatan gerçek; malesef içimizde Türkiye'nin "Başarısız Devlet" durumuna düşmesini isteyenlerin var olduğudur.

Anlayana bu kısa ve öz açıklamanın yeterli olması gerektiğine inanıyor ve uyarıyoruz. Türkiye'de Kovid-19 salgını gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı uygulanması, ulusal güvenliğimizi riske atmaktır. Ve böyle bir uygulamaya da hiç gerek yoktur. İnsanlar çok zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmıyorlar, çıktıklarında da uyarıları dikkate alıp gerekli korunma yöntemlerini uyguluyorlar.

Zaten insanların uykusu kaçmış, türlü endişeler içinde kıvranıyorlarken, toplumu gizli maksatlar uğruna ajite edenlerin ciddi biçimde izlenmesi ve gereken yasal yaptırımların uygulanması zorunluluğu vardır ki, ilgililer gereğini yerine getirmektedir.

Hükümet, kovid-19 salgınına karşı çok ciddi önlemler alıyor ve derhal uygulamaya koyuyor hiç kimsenin gereksiz yere paniğe sürüklenmesini gerektirecek bir durum yokken, her isteyenin ihtiyaçları karşılanabiliyorken, felaket senaryoları ateşine odun atanlar, çocuklarına dahi ihanet ettiklerinin farkına varmalılar.

Birlik ve dayanışma ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir şey yoktur. Bu Kovid-19 pandemisi olsa bile... Türk halkı henüzne aklını ne de ruhunu kaybetmiş değildir. Ailenize ve kendinize zaman ayırabileceğiniz bir dönem yaşıyor olmanızın keyfini kaçırmayın. Dünya değişiyor, hepimiz bu yeni dünyaya ve getirdiği koşullara uyum sağlamak zorundayız.

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük