Ümit OĞUZTAN
Ümit Oğuztan

Başbakana sahip çıkamayan medya!

info@haberdukkani.com 01 Aralık 2010 Çarsamba

WikiLeaks sitesinde yer alan tüm bilgilerin "belge" niteliği taşımadığı diplomatik dedikodulardan ibaret olduğu ortaya çıktı.

Diplomatik dedikoduların "FİTNE" amaçlı olduğu da çok açık.

Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na sahip çıkmayan bir Türk medyasıyla karşı karşıya kaldığımız da gün yüzüne çıkmış bulunuyor.

Türk medyası, "kirli bilgiler"e can simidine yapışırcasına yapışmak yerine; gazetecilik mesleğini "özenli" bir biçimde icra etmeliydi.

Türkiye, zor bir süreçten geçiyor. Medya yöneticileri ve kalemşörleri bu gerçekten habersiz olamazlar. Türkiye, yeni yüzyılın enerji koridorunda kilit noktada bir ülke. Türkiye, komşularıyla doğru ve sağlıklı ilişkiler geliştiriyor. Türkiye, Dünya'da söz sahibi bir güç dengesi olarak öne çıkıyor. Gelişiyor, geliştikçe denge unsurlarının efendilerinin daha çok dikkatini çeker oluyor. Türkiye'yi diledikleri rollerde diledikleri gibi oynatmaya alışmış olan çevreler rahatsız oluyorlar. Türk medyasının yöneticileri ve kalemşörleri Dünya ve Türkiye gerçeklerini algılamakta zorlanıyor olamazlar.

Burunlarından kıl aldırmayan medya yöneticileri ve kalemşörleri, sayın Başbakan'ı sevmek zorunda değiller kuşkusuz ki ama hangi güç odakları ya da gizli servislerin oyuncağı olduğu belli olmayan (!) WikiLeaks internet sitesinde yer alan sözde ABD'nin çok gizli belgeleri olarak servise sunulan fitne dedikodularının belli bir amaçla yayınlanıyor olabileceği olasılığını da dikkate almaları gerekir.

Fitne dedikodularını "fırsat" ele geçirmişçesine Hükümeti ve Başbakan'ı yıpratmaya ve suçlamaya yönelik yayın yapılmaması gerekir. Kanıtlanmamış, doğruluğu belirsiz iddialarla Başbakanına saldıran bir medya Türkiye'ye ne kazandırabilir? Böyle bir medya halkın güvenini kazanabilir mi?

Bağımsız bir medya bu durumda kendi Başbakanını savunamıyorsa eğer, ülkesini nasıl savunabilir? Ülkesinin ulusal güvenliğini ve onurunu savunabilir mi?

Burnundan kıl aldırmayan necip Türk basınının "kupon gazetecileri" ve "ihale takipçileri" WikiLeaks fitnelerinin "oyuncağı" olmamalıydı..

Bu mudur gazetecilik?

Medya Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na yargısız infaz yapmamalıydı.

Geçmişte de pekçok konuda örnekleri olduğu gibi medya yine sınıfta kalırken, bir kez daha halkın güvenini kaybetti ve basın tarihine bir ayıp daha eklenmiş oldu.

Basının efendileri geçmiş olsun!

Ümit Oğuztan

TÜM YAZILARI

Haber Dükkanı büyük